Blog

Co to jest SMO? Social Media Optimization

Optymalizacja mediów społecznościowych

Zapewne wszyscy znamy już pojęcie jakim jest SEO. Ciągle optymalizujemy strony internetowe tak, aby mogły one wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania. Co jednak z social mediami – profilami naszych firm na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie? Czy one również powinny podlegać optymalizacji? A może to strony powinny zostać zoptymalizowane w ten sposób, by były dostosowane do promowania ich w mediach społecznościowych? Dowiedz się więcej i poznaj tajniki SMO, czyli social media optimization, które pozwala na zintegrowanie strategii marketingowej na wszystkich kanałach.

Czym jest Social Media Optimization?

Social Media Optimization polega na optymalizowaniu stron internetowych w taki sposób, by były one dostosowane do promowania ich na portalach społecznościowych oraz odwrotnie – profile społecznościowe powinny być także promowane z poziomu strony internetowej. SMO to wszelkie działania, które mają na celu zwiększenie widoczności oraz świadomości produktu, marki czy usługi przy wykorzystaniu mediów społecznościowych. Podobnie jak SEO, SMO również skupia się na takim modyfikowaniu elementów strony internetowej, by ta zdobywała rozpoznawalność i przyciągała użytkowników. Optymalizacja social mediów usprawnia również komunikację między firmą, a klientem oraz przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku, a także umożliwia dotarcie do nowych klientów.

Promocja marki

W dzisiejszych czasach promowanie marki w Internecie to absolutna konieczność. Co więcej, powinno ono odbywać się na wielu różnych kanałach – sama strona internetowa nie wystarczy, konieczne jest też założenie oraz aktywne prowadzenie profilu na mediach społecznościowych. Media społecznościowe pozwalają na utrzymywanie stałego kontaktu z klientami, angażują ich, pozwalają zbudować pewien rodzaj społeczności wokół marki, a także skracają dystans między klientami, a marką. Do najpopularniejszych mediów społecznościowych oraz kanałów chętnie wykorzystywanych przez marki należą Facebook, LinkedIn, Instagram, a także Twitter, Pinterest oraz YouTube. Oczywiście nie każda marka musi posiadać profili na wszystkich tych kanałach – wszystko zależy od jej specyfiki, grupy odbiorców oraz strategii marketingowej.

SMO – korzyści

Mimo że wiele osób wierzy, że nie powinno się „wyprowadzać” czytelników z głównej strony internetowej, na której następuje konwersja, z wdrożenia praktyk SMO wynikają liczne korzyści. Przede wszystkim SMO umożliwia łączenie czytelników, którzy korzystają głównie ze strony internetowej z tymi, którzy skupiają się raczej na śledzeniu marki w social mediach. Ponadto, dzięki możliwości łatwego rozprzestrzeniania treści przez czytelników, firma ma szansę w prosty sposób zdobyć nowych klientów oraz rozszerzyć świadomość marki oraz ugruntować jej pozycję na większą skalę. W dzisiejszych czasach obecność marek na mediach społecznościowych to naprawdę konieczność. Dzięki niej zwiększamy świadomość marki wśród Internautów, możliwe jest skuteczne promowanie produktów i usług. SM pozwalają również na zbudowanie wokół marki pewnego rodzaju społeczności, skracają dystans między firmą, a klientami oraz umożliwiają komunikację. Dzięki systemowi komentarzy, przedsiębiorcy mogą jeszcze lepiej poznać oczekiwania i preferencje użytkowników. Jest to konieczne, by móc dostarczyć im produkt, który będzie dobrze się sprzedawał.

Social Media Optimization – działania

Oto podstawowe działania, które składają się na SMO:

Widgety

Widgety są to elementy graficznego interfejsu, które pozwalają na automatyczne wyświetlanie danych informacji – są to więc ikonki będące odnośnikami do innych stron, np. profili w social mediach. Widgety cechują się ciekawą formą graficzną, a ich zastosowanie zwiększa funkcjonalność witryny. Warto jest wzbogacić każdą stronę internetową o widgety kont firmy na mediach społecznościowych. Dzięki nim wystarczy jedno kliknięcie, by użytkownik zapoznał się z profilami firmy. Istnieje też opcja wyświetlania na stronie internetowej np. ostatnich kilku zdjęć z Instagrama, co może jeszcze efektywniej zachęcić do odwiedzenia tego profilu. Oczywiście należy pamiętać o zachęcającej estetyce!

Udostępnienia

Jednym z podstawowych działań związanych z SMO jest umieszczenie przycisków przy treści np. na blogu firmowym, dzięki którym użytkownicy będą mogli w prosty i błyskawiczny sposób podzielić się tekstem na swoim profilu w social mediach. Warto także umożliwić użytkownikom w wybranym serwisie fragment tekstu za pomocą narzędzi takich jak Click to Tweet albo Selection Sharer. Oczywiście sama możliwość łatwego udostępniania to jeszcze nie wszystko. Podstawą powinno być tworzenie wartościowych treści, którymi użytkownicy sami będą chcieli się dzielić.

Polubienia i komentarze

Umożliw lajkowanie treści na blogu firmowym z poziomu social mediów. Dodaj również możliwość komentowania. Jeśli strona zbudowana jest na WordPressie, możesz wykorzystać wtyczkę Disqus. Dzięki niej, użytkownicy będą mogli komentować wpisy z poziomu swojego konta na Facebooku, Google+ lub Twitterze. Taka forma będzie dla użytkowników szybka i dogodna. Oczywiście podobnie jak w przypadku udostępnień, pierwszym krokiem do zaangażowania czytelników powinno być stworzenie contentu na tyle interesującego, by użytkownicy sami chcieli angażować się w lajkowanie i komentowanie.

Rejestracja i logowanie

Na Twojej stronie istnieje konieczność rejestracji i logowania konieczna np. do dokonania zakupu lub zapisania się na organizowane wydarzenie? Wykorzystaj możliwość zintegrowania systemu rejestracji z popularnymi portalami społecznościowymi takimi jak Facebook, Twitter czy Google+. Jesteśmy pewni, że wielu użytkowników doceni taką możliwość, ponieważ nie będą musieli zakładać dodatkowego konta, a wykorzystanie istniejącego już profilu znacząco skróci proces rejestracji. Warto jednak dodać możliwość standardowej rejestracji za pomocą adresu e-mail dla osób, które na przykład nie posiadają kont na mediach społecznościowych.

Remarketing w social mediach

Wykorzystanie social mediów idealnie sprawdzi się w przypadku remarketingu. To łatwy sposób na przypomnienie użytkownikom o danej marce czy też przeglądanych przez nich produktach. Użytkownicy nie muszą nawet polubić strony marki na Facebooku, by wyświetlanie im reklam remarketingowych na tym kanale było możliwe.

Słowa kluczowe i hasztagi

Wykorzystuj słowa kluczowe również na swoich kontach SM, mimo że ich moc nie jest tak duża jak w przypadku stron internetowych, gdzie kluczowe budują pozycję w wynikach wyszukiwania. W przypadku Instagrama oraz Twittera nie zapominaj również o hasztagach, dzięki którym do Twoich postów będzie mogła dotrzeć duża ilość nowych czytelników.

Podsumowanie

Warto poświęcić trochę czasu na działania związane z SMO. Aktywne prowadzenie profili na mediach społecznościowych to jedna z podstawowych form promocji marki w Internecie oraz łatwy sposób na dotarcie do potencjalnych nowych klientów. Również strony internetowe marek powinny być zintegrowane z ich profilami w social mediach, dzięki czemu promocja będzie jeszcze efektywniejsza. Takie działanie pozwoli również na połączenie tych użytkowników, którzy skupiają się raczej na stronie internetowej marki z tymi, którzy częściej śledzą jej poczynania na social mediach i pozwoli na zbudowanie spójnej i wielowymiarowej strategii marketingowej.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

    *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]
    Our Score