Błąd 404

Co oznacza komunikat Error 404

page not found?

Home

Błąd 404: co oznacza komunikat page not found?

błąd 404

Na pewno w przeszłości zdarzyła Ci się sytuacja kiedy zamiast pożądanej podstrony, na ekranie komputera wyświetlił się jeden z komunikatów:

 

 

 • 404 nie znaleziono,
 • Błąd 404,
 • Żądany adres URL nie został znaleziony na serwerze,
 • Błąd HTTP 404.
 • Błąd HTTP 404: nie znaleziono strony,
 • Error 404 – page not found.

Czy wiesz co to dokładnie oznacza? Czy jest możliwość uzyskania dostępu do strony mimo powyższego komunikatu? A co jeśli błąd 404 pojawił się na Twojej własnej stronie?

Błąd 404 – co oznacza?

Error 404 to kod błędu odpowiedzi http/https. Świadczy o sytuacji, w której klient co prawda skomunikował się z serwerem, ale ten nie mógł znaleźć żądanego pliku lub też był on skonfigurowany w sposób, który uniemożliwił spełnienie żądania i wyświetlenie informacji. By zrozumieć, co to dokładnie oznacza, należy zapoznać się najpierw w procesem wyświetlania strony internetowej, który wygląda następująco:

 • Wyświetlanie strony internetowej zaczyna się od wpisaniu adresu danej strony internetowej przez użytkownika,
 • Komputer wysyła żądanie danych do serwera,
 • Serwer w odpowiedzi przesyła nagłówek http/https,
 • Otwierana strona, która działa poprawnie, zawiera kod „200”,
 • Jeśli wystąpi błąd, pojawia się komunikat 404.

Pojawienie się komunikatu o błędzie 404 oznacza, że dana podstrona została trwale usunięta lub też znajduje się w przebudowie. Możliwe, że wina leży też po stronie użytkownika, który wpisał niepoprawny adres URL w pasek wyszukiwania.

Błąd 404 – co zrobić?

Jeśli błąd 404 pojawił się na stronie, której nie jesteśmy moderatorem, oto co możemy zrobić:

 • Odświeżyć stronę, która może być jedynie chwilowo niedostępna,
 • Wyczyścić pamięć podręczną – tj. pliki cookies oraz cache,
 • Spróbować wejść na daną stronę na innym urządzaniu,
 • Sprawdzić czy adres URL został na pewno wpisany poprawnie,
 • Upewnić się, że na Twoim komputerze nie zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które wymusza pojawienie się błędu 404,
 • Spróbować wejść na daną stronę za jakiś czas, ponieważ może być ona modyfikowana, co jest przyczyną błędu.

Błąd 404 – jak znaleźć błędy i je naprawić?

Jeśli natomiast obawiamy się, że błędy 404 mogła występować na naszej własnej witrynie internetowej, powinniśmy użyć kilku pomocnych narzędzi, które pomogą nam zidentyfikować wszystkie podstrony, na których pojawia się błąd 404.

Screaming Frog

Screaming Frog (https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/) to przydatne narzędzie, które pomoże Ci zidentyfikować podstrony z błędem 404 znajdujące się na Twojej własnej stronie internetowej. Screaming Frog pokazuje wszystkie podstrony zawierające błąd 404 – darmowa wersja umożliwia sprawdzenie aż 500 podstron. Jeśli Twoja witryna jest bardzo rozbudowana, powinieneś skorzystać z wersji premium.

Google Search Console

Innym przydatnym narzędziem jest Google Search Console, które również informuje nas o podstronach page not found znajdującej się na naszej witrynie oraz rekomenduje działania, które powinniśmy podjąć, by naprawić błędy. By zidentyfikować błędy 404 znajdujące się na naszej stronie, należy wejść w: sekcję ustawień -> indeksowanie -> „błędy indeksowania”. Tam znajdziemy konkretne adresy URL, których dotyczy problem. Należy jednak mieć na uwadze, iż Google Search Console nie pokazuje zazwyczaj wszystkich błędów 404 znajdujących się na stronie internetowej. Dlatego też powinniśmy dodatkowo skorzystać z innego narzędzia, by mieć pewność, iż udało nam się zidentyfikować wszystkie podstrony.

Sprawdzenie ręczne w wyszukiwarce

Jeśli nasza strona nie posiada dużej ilości podstron, możemy podjąć się sprawdzenia adresów ręcznie w wyszukiwarce Google, przy użyciu zapytania „Site:strona.pl”. Funkcja ta sprawi, że otrzymamy listę wszystkich podstron danej domeny. Przeglądając je, możemy łatwo wychwycić podstrony z błędem 404.

Przekierowanie 301

Co powinniśmy zrobić z podstronami z błędem 404 znajdującymi się na naszej stronie? Jeśli podstrona posiada działający odpowiednik, najlepiej będzie wykorzystać przekierowanie 301, które odeślą użytkownika na właściwy adres podstrony.
Niestandardowy szablon przekierowania

Pomimo podjęcia działań mających na celu zidentyfikowanie i wyeliminowanie wszystkich błędów 404 znajdujących się na naszej witrynie, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie niestandardowego szablonu błędu 404, który wyświetli się użytkownikom np. po wpisaniu przez nich błędnego adresu URL. Alternatywny wygląd podstrony zawierającej błąd 404 powinien zawierać logo firmy oraz być spójny z kolorystyką marki. Poza tekstem informującym o tym, że strona o podanym adresie nie istnieje, warto pokusić się o kreatywność i dodanie czegoś od siebie. Można także zawrzeć krótką notkę o firmie, zamieścić wezwanie do działania lub pokazać użytkownikowi inne produkty lub wpisy, które mogą go zainteresować. Zawsze dobrze sprawdza się humor – daj się ponieść wyobraźni i do niestandardowego szablonu błędu 404 dodaj zabawny tekst i/lub obrazek czy zdjęcie. Możesz mieć pewność, że odrobina dowcipu ociepli markę oraz skróci dystans między klientem i firmą. Postaw na oryginalność!

Wpływ błędów 404 na SEO

Mimo że Google oświadczyło, iż błędy 404 nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie strony, nie ulega wątpliwości, że mają one negatywny wpływ na SEO w sposób pośredni. Strony zawierające dużą ilość błędów 404 cechują się wysokim wskaźnikiem odrzuceń. Widząc często pojawiające się błędy 404, odbiorcy utracą zaufanie do witryny, szybko ją opuszczą i zdecydują się skorzystać z usług konkurencji. Zmniejszenie ruchu na stronie z pewnością spowoduje spadek w rankingu wyników wyszukiwania.

Podsumowując, identyfikacja i wyeliminowanie wszystkich podstron Twojej witryny internetowej zawierających błąd 404 to jedna z podstawowych czynności, których powinieneś się podjąć, by jak najlepiej ją zoptymalizować. To proste działanie pozwoli Ci umocnić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania oraz zwiększy zaufanie potencjalnych klientów. Pamiętaj, by, mimo wszystkich podjętych działań, stworzyć indywidualny szablon błędu 404, który wzbudzi sympatię użytkowników!

Our Score

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.