Format WebP – zoptymalizuj grafiki! Poznaj wydajne rozszerzenie
Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania wpływa wiele różnych czynników. Jednym z nich jest szybkość ładowania witryny, która zależy między innymi od ciężaru grafik. Większość użytkowników bez wahania opuszcza stronę jeśli ta ładuje się zbyt długo! Współczesne strony opierają się natomiast na warstwie graficznej i dlatego ważne jest zastosowanie takiego formatu grafik, dzięki któremu będą one mogły być jak najlżejsze i jednocześnie nie tracić na jakości. Tutaj z pomocą przychodzi format WebP.
Czym jest WebP?
WebP to format plików graficznych, który zastępuje starsze formaty, takie jak JPG, PNG oraz GIF. Głównym powodem wprowadzenie nowego formatu jest chęć optymalizacji grafik na stronach internetowych. Format WebP został opracowany przez Google już ponad 10 lat temu, w 2010 roku jako projekt open source – format WebP wykorzystywał kompresję stratną (czyli z pogorszeniem jakości obrazu), dzięki czemu plik w tym formacie mógł być dużo lżejszy od standardowych. Obecnie format WebP wykorzystuje również kompresję bezstratną (bez pogorszenia jakości obrazu). Zdjęcia i grafiki zapisane jako WebP cechują się jakością porównywalną do JPG, chociaż są od nich dużo lżejsze. Dlatego też są one tak korzystne pod względem optymalizacji witryny. Dzięki grafikom w formacie WebP, możliwe jest poprawienie wydajności stron internetowych bez strat na jakości obrazów. Dlatego też rozwiązanie to jest coraz szerzej i chętniej wykorzystywane.
Inne rozszerzenia
Poza WebP, główne rozszerzenia, które królują w Internecie to JPG, PNG oraz GIF. JPG wykorzystywane jest w przypadku grafik z dużą ilością szczegółów i kolorów (a więc między innymi zdjęć), PNG natomiast sprawdzi się idealnie w przypadku grafik, które posiada niewielką ilość danych – przykładem może być tutaj na przykład logotyp czy zrzut ekranu. Obrazy animowane mają za to rozszerzenie GIF.
WebP, a przeglądarki
Format WebP jest wspierany przez główne przeglądarki, takie jak Chrome, Safari, Firefox oraz Opera. W przypadku korzystania z innych przeglądarek, grafika wyświetli się w innym formacie – .jpg, .png lub .gif.
WebP – konwertowanie
Grafiki możesz przekonwertować do rozszerzenia WebP za pomocą specjalnej aplikacji. Najpopularniejszą z nich jest Cwebp. Inną opcją jest także wykorzystanie specjalnej wtyczki – masz do wyboru między innymi WebP Express, WP Smush Pro, EWW Image Optizimer. Wystarczy przesłać obraz w formacie JPG lub PNG, a za pomocą wtyczki zostanie on przekonwertowany na WebP.
WebP – zalety
Wdrożenie formatu WebP na stronie internetowej ma wiele zalet. WebP posiada wsparcie dla przezroczystości. To również korzystny stosunek jakości do rozmiaru pliku. Obrazy dobrze wyglądają i nie spowalniają działania strony – nie trzeba więc szukać kompromisów. Według Google, format WebP pozwala na kompresję obrazów ze stratą w jakości o 26% mniejszą niż w przypadku .png, 26-32% mniejszą niż w przypadku .jpg oraz bezstratną kompresję w przypadku grafik z przezroczystym tłem. Zastosowanie grafik z rozszerzeniem WebP przyspieszy ładowanie witryny, w wyniku czego zmniejszy się współczynnik odrzuceń (bounce rate), a sama strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Ten niewielki krok może naprawdę w znaczącym stopniu wpłynąć na pozycjonowanie!
Podobne wpisy na blogu
Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?
Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.