Blog

Zarabianie na blogu? Wypróbuj Google Adsense!

AdSense – co to jest?

AdSense jest platformą reklamową uruchomioną przez Google, dzięki której możliwe jest zarabianie na blogu. Działa od 2003 roku. Właściciel bloga udostępnia przestrzeń na swojej witrynie, gdzie umieszczane zostają reklamy w formie banerów reklamowych, tekstów lub wideo. Jeśli użytkownicy klikną lub wyświetlą reklamę – właściciel bloga zarabia określoną kwotę. Niewątpliwym plusem AdSense jest to, że właściciel strony nie musi samodzielnie szukać reklamodawców, ale są mu oni automatycznie dostarczani. Ponadto, udział w programie jest zupełnie bezpłatny – nie zaszkodzi więc spróbować i zobaczyć czy jest to coś, co pasuje i Tobie. By móc korzystać z programu AdSense, treści muszą być zgodne z wymaganiami – nie mogą być skierowane jedynie do dorosłych lub używać wulgaryzmów czy języka nienawiści. Ile można zarobić na AdSense? Niektórzy są w stanie zarobić naprawdę sporo wykorzystując AdSense, większość natomiast powinna traktować tę platformę reklamową raczej jako dodatkowe źródło przychodów.

AdSense, a Google Ads

Czym dokładnie różni się AdSense od Google Ads? Platforma AdSense jest przeznaczona dla właścicieli witryn, umożliwia udostępnienie przestrzeni reklamowej, która następnie zostanie wykorzystana do umieszczenia reklam z Google Ads. Właściciel bloga zarobi za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy. Z kolei Google Ads jest przeznaczone dla reklamodawców, którzy płacą za reklamę dawnego produktu czy usługi. AdSense i Google Ads stanowią powiązane ze sobą i nieodłączne elementy sieci reklamowej Google.

Jak działa Google AdSense?

AdSense działa na platformie blogger, która należy do Google. Można korzystać z nich także na WordPressie po zainstalowaniu specjalnej wtyczki. W ramach AdSense na blogu umieszczane są teksty, wideo czy banery reklamowe. Niewątpliwym plusem AdSense jest to, że blogerzy nie muszą szukać reklamodawców na własną rękę, ale program sam ich dostarcza. Właściciel bloga zarabia, gdy użytkownik kliknie lub wyświetli reklamę. Zarobione pieniądze trafiają do właściciela bloga, kiedy uzbiera się kwota 300 zł. Następnie przychody wypłacane są raz w miesiącu.

Od czego zależą zarobki?

 • Tematyka bloga – to, czy zarobisz na AdSense zależy w dużej mierze od tematyki bloga. Największą dochodowością cieszą się często wyszukiwane, zawsze modne tematy, takie jak na przykład zarządzanie finansami, podróże czy organizacja ślubu – ludzie nigdy nie tracą nimi zainteresowania. Najwięcej za reklamę zapłacą przedstawiciele branży, gdzie istnieje duża konkurencja, a więc stawki za kliknięcie są wysokie. Trudniej natomiast będzie zarobić na blogu poświęconym niszowej tematyce, którą interesuje się jedynie wąska grupa Internautów. W przypadku AdSense nie najlepiej sprawdzają się również strony poświęcone aktualnym wydarzeniom, polityce itd., ponieważ wpisy szybko przestają być aktualne. Dlaczego to takie ważne, by wybrać odpowiedni temat? Reklamy są zawsze do pewnego stopnia związane z tematyką strony – tak, by mogły zainteresować czytelników. Musi także istnieć grupa reklamodawców, którzy świadczą usługi lub produkty powiązane. I o ile łatwo pomyśleć o reklamodawcy związanym z branżą turystyczną, o tyle trudno wyobrazić sobie kogoś, kto chciałby reklamować się na stronie związanej np. z aktualnymi wydarzeniami ze świata.
 • Wartościowa treść – to chyba mówi samo przez siebie.
 • Dobrze zoptymalizowana strona – blog powinien być zoptymalizowany pod słowa kluczowe. Popularne słowa kluczowe, na które pozycjonuje się blog przyciągają użytkowników, ponieważ wyświetlają się wysoko w wynikach wyszukiwania. By sprawdzić jaki jest koszt kliknięcie danej frazy kluczowej, wystarczy skorzystać z narzędzia, jakim jest Planer Słów Kluczowych Google Ads.
 • Ruch na stronie – blogi rozwijające się, o rosnącej liczbie czytelników, które regularnie publikują treści mają szansę zarobić więcej niż blogi w stagnacji, których liczba czytelników nie wzrasta.
 • Estetyka – oczywiście treść jest najważniejsza, ale wygląd witryny także się liczy. Ładne, estetyczne wizualnie strony są chętniej oglądane i czytane, a co za tym idzie, ruch na nich jest większy.

Jak to zrobić?

Założenie konta jest bardzo proste i darmowe. Wystarczy zaledwie kilka prostych kroków. Oto jak tłumaczy je samo Google:

AdSense

Źródło: https://support.google.com/adsense/answer/1269077?hl=pl

O czym należy pamiętać?

Najważniejszą rzeczą, o którą musisz pamiętać, jeśli decydujesz się na korzystanie z AdSense jest to, by nie klikać we własne reklamy! Jest to zabronione, a blog, którego właściciel stosuje nieuczciwe praktyki może zostać ukarany. Nie można także namawiać do tego innych. Na jednej podstronie bloga powinny zostać zamieszczone nie więcej niż trzy reklamy (na górze strony, na dole, po bokach lub wmieszana w treść). Jeśli jakaś reklama Ci się nie podoba i nie chcesz, by wyświetlała się na Twojej stronie, zawsze możesz ją zablokować. Jeśli chodzi o format reklamy, program sam dopasuje jej format do strony. Możliwe jest także ręczne sformatowanie oraz ustawienie, by reklama wyświetlała się dokładnie w tym miejscu, w którym chce autor. Reklama powinna być zintegrowana z resztą strony, można nawet pokusić się o usunięcie ramek. Pamiętaj jednak, że jest to tylko kwestia estetyczna – użytkownik musi mieć pełną świadomość, że element na stronie jest reklamą

Czy warto?

Jeśli prowadzisz bloga o tematyce, którą mogliby zainteresować się potencjalni reklamodawcy, odpowiedź jest prosta – na pewno warto spróbować! Łatwa i darmowa rejestracja, a także możliwość wyłączania reklam, które z jakiegoś powodu Ci nie pasują to same plusy. By monitorować swoje reklamy i sprawdzać, które z nich przynoszą zysk, możesz zintegrować AdSense z Twoim kontem na Google Analytics. Możliwe jest także wyświetlanie reklam AdSense na kanale Youtube, jeśli takowy posiadasz.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

  *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]
  Our Score