Blog

Jak wybrać dobry hosting pod SEO? Ważne czynniki pod kątem pozycjonowania

SEO (z .ang Search Engine Optimization), to zbiór strategii i technik, mających na celu poprawę widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwarek, w tym obecnie najważniejszej – wyszukiwarki Google. Działania SEO przekładają się na wzmożoną widoczność, a w efekcie większy ruch na stronie i wyższą konwersję.

Wybór hostingu dla strony internetowej to ważna decyzja. Dlatego przy wyborze powinieneś wiedzieć, na które czynniki zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na tym, by działanie strony sprzyjało, a nie „przeszkadzało” jej pozycjonowaniu.

Z artykułu dowiesz się jakie są najważniejsze pojęcia związane z hostingiem, na jakie parametry zwracać uwagę przy jego wyborze i przede wszystkim – jak wybrać dobry hosting pod SEO.

Czym jest hosting www i jakie ma znaczenie dla pozycjonowania?

Hosting www to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca i zasobów serwera dla stron internetowych, kont e-mail i innych pokrewnych usług w Internecie. Dzięki hostingowi możesz przechowywać dane i pliki składające się na Twoją witrynę online.

Hosting odgrywa istotną rolę w pozycjonowaniu strony internetowej. Jego stabilność, wysokie parametry i dodatkowe funkcjonalności przekładają się m.in.na szybkość i niezawodność Twojej witryny. Im szybciej strona się ładuje, tym lepiej dla Twoich odbiorców i wyszukiwarek. Wolny oraz niestabilny hosting przyczynia się do powolnego wczytywania stron oraz pogarsza reputację witryny. Oprócz tego innymi ważnymi czynnikami mającymi wpływ na pozycjonowanie są lokalizacja serwera oraz jego bezpieczeństwo.

Dobry hosting pod SEO = szybki hosting

Szybkość działania hostingu choć nie jest postrzegana jako kluczowy czynnik rankingowy, według specjalistów SEO ma istotne znaczenie dla pomyślnego pozycjonowania witryny. Wpływa nie tylko na czas ładowania strony, ale również współczynnik odrzuceń i ogólne zadowolenie użytkowników. Jak wiemy np. z wycieku kodu źródłowego wyszukiwarki Yandex, czynniki behawioralne z dużym prawdopodobieństwem wpływają na reputację strony w oczach algorytmów wyszukiwarek.

Szybkość hostingu zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • używanego sprzętu serwerowego – rodzajów procesorów, ilości pamięci RAM, typów dysków;
  • technik optymalizacji serwera i treści na stronie internetowej – obejmuje to zastosowanie technologii takich jak cache, buforowanie, kompresja czy minimalizacja żądań serwera; 
  • lokalizacji serwera – bliska lokalizacja serwera dla Twoich odbiorców może przyspieszyć czas odpowiedzi i ładowania strony;
  • typu serwera – do wyboru masz współdzielony, dedykowany lub VPS;
  • oprogramowania serwera WWW – Apache, Nginx lub LiteSpeed;
  • przepustowości – to ilość danych, które możesz przesłać przez połączenie sieciowe w określonym czasie;
  • skalowalności – szybki hosting skaluje zasoby, takie jak moc obliczeniowa, pamięć i przepustowość, dostosowując się do wzrastającego ruchu na stronie. To zapewnia płynne działanie witryny i odpowiednie zasoby, gdy są potrzebne;
  • wydajności baz danych i procesów PHP – im dłuższy czas potrzebny na przetworzenie zapytania, tym dłuższe wyświetlenie witryny;
  • złożoności strony internetowej – np. witryny z dużą ilością bibliotek będą potrzebowały więcej czasu na załadowanie.

Wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na czas ładowania strony. Dlatego ważne jest, żebyś wybrał hosting, który zapewnia optymalne ustawienia i zasoby, aby osiągnąć jak najszybsze działanie dla swojej witryny.

Rozpisane parametry i technologie powinieneś móc znaleźć na stronie usługodawcy hostingu. W przeciwnym wypadku powinien to być dla Ciebie wyraźny sygnał, że firma pomija istotne fakty, np. dlatego, że rezultaty przeprowadzonych testów wydajnościowych serwera nie są zbyt spektakularne i świadczą o jego niskiej jakości. 

Wiedz, że możesz samodzielnie zweryfikować faktyczną szybkość hostingu. W tym celu możesz posłużyć się testami wydajnościowymi i narzędziami opisanymi w tym artykule: Szczegółowa analiza hostingu MSERWIS .

Wybór hostingu pod SEO – na jakie czynniki zwracać uwagę?

Wybierając hosting pod kątem SEO, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów, do których należą: 

Hosting w chmurze – współdzielony, VPS czy dedykowany?

Szukając miejsca dla swojej strony i usług prawdopodobnie trafisz na trzy różne typy usług hostingowych. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego ważne, abyś przed podjęciem decyzji znał i potrafił zrozumieć różnice między nimi.

Hosting współdzielony oznacza fizyczny serwer, podzielony na dużo mniejszych części, które udostępniane są klientom. Oznacza to, że zasoby serwera, takie jak moc obliczeniowa, pamięć RAM i przepustowość, są współdzielone między różnymi użytkownikami. Ten wariant jest najbardziej przystępną cenowo opcją. Jest odpowiedni dla prostych i średnio rozbudowanych witryn o umiarkowanym ruchu.

Hosting VPS (Virtual Private Server), czyli prywatny serwer wirtualny, to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Oznacza, że fizyczny serwer dzielony jest na kilka wirtualnych, niezależnych od siebie maszyn. Posiadają one swoje własne zasoby, system operacyjny i oprogramowanie. Jednak w odróżnieniu od hostingu współdzielonego każdy użytkownik ma gwarantowaną część zasobów. Dzięki temu, działanie innych użytkowników na tym samym serwerze nie wpływa bezpośrednio na wydajność wirtualnego serwera. Dużą zaletą VPS jest to, że zasoby wirtualne można łatwo skalować, w celu dopasowania ich do potrzeb projektu. Decydując się na serwer VPS masz większą kontrolę nad konfiguracją serwera, dostosujesz zasoby do swoich obecnych potrzeb i instalujesz własne oprogramowanie. Rozbudowa serwera VPS o dodatkowe parametry jest prosta i zajmuje niewiele czasu. Jest on polecany średnim i dużym firmom, które wymagają dedykowanych zasobów i dużej wydajności. Więcej na temat serwerów VPS dowiesz się z artykułu: Co to jest serwer VPS? Jak go wybrać i zamówić?

Serwer dedykowany oznacza, że jeden fizyczny serwer wraz z jego wszystkimi zasobami, jest przeznaczony wyłącznie dla Ciebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu podobnie jak w przypadku VPS masz zapewniony brak podziałów z innymi użytkownikami. Hosting dedykowany może oferować wyższą wydajność niż współdzielony czy VPS, jednak jest to ściśle zależne od konfiguracji serwera. To najdroższe rozwiązanie polecane dużym firmom, które potrzebują pełnej kontroli nad zasobami i wysokiej wydajności. Jest jednak bardziej obarczony ryzykiem awarii sprzętowej, gdyż usługa jest ściśle powiązana z konkretną fizyczną maszyną.

Optymalny hosting pod kątem SEO zależy od indywidualnych potrzeb, rozmiaru projektu, ruchu na stronie oraz posiadanego budżetu. Jednak zarówno odpowiednio skonfigurowany VPS jak i hosting dedykowany zapewnią Ci stabilne oraz wydajne działanie Twojej strony internetowej.

Przenieś za darmo swoją stronę na wydajny serwer VPS : https://www.mserwis.pl/serwery-vps 

Darmowy certyfikat SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) używany jest do zabezpieczenia połączenia sieciowego. Gwarantuje poufność transmisji danych internetowych przez szyfrowanie całej komunikacji pomiędzy przeglądarką klienta a stroną. Od 2018 roku używana jest najnowsza implementacja SSL w wersji 1.3 nazywana TLS (Transport Layer Security).

Wdrożenie certyfikatu SSL zwiększy zaufanie i bezpieczeństwo odwiedzających Twoją witrynę, co przyczyni się do zwiększenia liczby odwiedzin. Dodatkowo wyszukiwarki, takie jak Google, promują bezpieczne strony, korzystające z protokołu HTTPS. Brak takiego certyfikatu może skutkować wręcz wyświetleniem użytkownikowi ostrzeżenia przed wejściem na Twoją stronę!

Dlatego wybierając hosting, zwróć uwagę czy zapewni on darmowe i automatycznie instalujące się certyfikaty SSL dla wszystkich Twoich domen. Dzięki temu zredukujesz koszty, które musiałbyś ponieść na zakup komercyjnych certyfikatów SSL dla każdej posiadanej domeny. Zapewnisz sobie wygodę, sprawisz, że Twoi odbiorcy poczują się bezpiecznie na stronie, a wdrożony protokół HTTPS będzie zgodny z dobrymi praktykami SEO.

Lokalizacja serwera

Lokalizacja serwera jest jednym z czynników mających wpływ na szybkość strony. Odległość fizyczna pomiędzy serwerem a odbiorcą Twojej strony może wpływać na czas jej ładowania. Im dalej będzie znajdował się Data Center, tym dłużej może trwać transfer danych. Wolniejsze ładowanie strony może negatywnie wpływać na doświadczenie użytkowników i wyniki SEO.

Odpowiednia wersja PHP

Szukając idealnego hostingu dla swojej strony, zwróć uwagę czy zapewni Ci on najnowszą wersję PHP. Jej wybór przyniesie Ci korzyści z punktu widzenia optymalizacji i bezpieczeństwa witryny, a to może wpływać pozytywnie na indeksowanie strony przez wyszukiwarki. 

Przykładowo, jeśli używasz strony opartej na WordPressie z wdrożoną starszą wersją PHP, np 7.4, to może to prowadzić do mniejszej wydajności, powolniejszego ładowania strony i potencjalnych luk w zabezpieczeniach. Aktualizacja do najnowszej wersji PHP (na dzień 1.06.2023 jest to wersja 8.2) powinna poprawić wymienione czynniki.

Porównanie wydajności wersji prezentujące poprawę wydajności PHP 8.2.0 o 15% względem wersji 7.4.33. Źródło: https://www.zimuel.it/blog/benchmarking_PHP82

Oprogramowanie serwerowe – Apache, Nginx LiteSpeed?

Każdy hosting do prawidłowej pracy musi posiadać oprogramowanie serwera www. Do najpopularniejszych należą: Apache, Nginx i LiteSpeed. Oprogramowania serwerów mają różne mechanizmy obsługi żądań i przetwarzania stron, które wpływają na tempo ładowania strony. Niektóre oprogramowania lepiej obsługują najnowsze protokoły, takie jak HTTP/2 czy HTTP/3 (na 1.06.2023 wsparcie dla tej wersji zapewnia wyłącznie LiteSpeed), które usprawniają pobieranie danych. Dodatkowo wiele zależy od odpowiedniej konfiguracji serwera, np. ustawienia buforowania podręcznego czy pamięci cache, które wpływają na wydajność i szybkość ładowania strony. 

Porównując krótko oprogramowania: Apache jest popularne, stabilne i elastyczne. Oferuje szeroki zakres funkcji i wsparcie dla wielu platform. Cechuje się wysoką wydajnością i skalowalnością, oferując przy tym wiele funkcji bezpieczeństwa. 

Nginx jest bardzo wydajne, ma niskie zużycie zasobów i słynie ze swojej zdolności do obsługi wielu równoczesnych żądań. 

LiteSpeed jest alternatywą dla Apache zaprojektowaną z myślą o wysokiej wydajności. W porównaniu do Apache jest bardziej efektywne w obsłudze dużego obciążenia, oferuje doskonałe funkcje optymalizacji i integracji z PHP. 

Do tego wszystkiego warto wspomnieć o zewnętrznym dostawcy oferującym wspomagającą usługę CDN, jak na przykład CloudFlare. Działa ona jako pośrednik między serwerem www a użytkownikami, poprawiając bezpieczeństwo i prędkość strony. 

Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne cechy i odpowiednie zastosowania, a wybór zależy od konkretnych potrzeb i preferencji. Jednak przy odpowiedniej i umiejętnej konfiguracji serwera, można osiągnąć zbliżone efekty wydajnościowe dla każdego z nich.

apache vs litespeed

Zestawienie czasów reakcji serwerów Apache z mod_lsapi z LiteSpeed na WordPressie 5.7. Apache z modułem mod_lsapi jest w pełni porównywalny z wydajnością LiteSpeed

Źródło: LiteSpeed czy Apache z mod_lsapi – które rozwiązanie jest lepsze?

Obsługa protokołu HTTP/3

Protokół HTTP/3 jest nowszą wersją protokołu HTTP, opracowaną w celu poprawy wydajności i bezpieczeństwa przesyłania danych w Internecie.

Wyszukiwarki nie oceniają stron na podstawie używanego protokołu i nie ma on bezpośredniego wpływu na wyniki wyszukiwania. Jednak może on wpływać pośrednio na SEO strony poprzez poprawę jej wydajności i szybkości ładowania. Jeśli twoja strona www korzysta z protokołu HTTP/3 i jest zoptymalizowana pod kątem wydajności, może to przyczynić się do poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dane trzymane na dyskach SSD lub SSD NVMe

Szukając miejsca dla strony i usług, zwróć uwagę na jeden z kluczowych czynników, jakim jest oferowany dysk na serwerze. Firmy hostingowe proponują najczęściej 3 typy dysków: 

  • HDD – to stara technologia, charakteryzująca się niską ceną oraz najmniejszą szybkością zapisu i odczytu. Obecnie używana raczej do przechowywania kopii zapasowych, a nie samej strony. 
  • SSD – obecnie powszechnie stosowany typ dysku. Oferują większą przepustowość niż HDD i krótki czas ładowania strony. 
  • SSD NVMe – są około 10-krotnie szybsze niż dyski SSD. Zapewniają najlepszą szybkość. 

Szybkie dyski przyspieszają ładowanie stron i poprawią ogólne doświadczenie użytkownika. To z kolei może przyczynić się do spędzenia dłuższego czasu na stronie i poprawy konwersji. Oprócz użytych typów dysków na serwerze zwróć uwagę, czy firma hostingowa opisała, w jaki sposób są one ze sobą połączone. Istnieje kilka rodzajów macierzy, a do popularnych z nich należą: RAID – 5, 6 1+0 (10). Każdy charakteryzuje się odmiennym sposobem zapisu danych na dyskach. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu: Ewolucja dysku twardego – od HDD do NVMe.  

dyski pod hosting

Porównanie maksymalnych prędkości odczytów dysków NVMe U.2 w macierzy RAID 10 do maksymalnych prędkości odczytów dysków SSD.

Źródło: https://www.mserwis.pl/migracja-strony

Tworzenie kopii zapasowych

Kopia zapasowa to usługa, której celem jest zapobieganie utracie danych. Polega na tworzenia kopii danych w celu odtworzenia ich w przypadku ewentualnej awarii. Usługa jest istotnym elementem bezpieczeństwa i niezawodności strony.

Kopie zapasowe nie wpływają bezpośrednio na SEO strony, jednak chronią dane przed utratą i przerwą w dostępności. Niedziałająca przez kilka tygodni strona mogłaby bardzo negatywnie wpłynąć na wypracowane pozycje w wyszukiwarce Google.,

Dlatego przy wyborze hostingu zwróć uwagę przez ile dni dostawca usługi przechowuje zapasowe dane – im dłużej tym lepiej. Podobna zasada tyczy się częstotliwości wykonywanych backupów – częściej oznacza lepiej. Dodatkowo zweryfikuj czy miejsce, na którym przechowywane są zapasowe dane jest oddzielone od głównej serwerowni – może to być istotne np. w przypadku pożaru całego budynku. 

Pomoc i wsparcie techniczne

Szukając idealnego hostingu dla strony, zwróć uwagę nie tylko na jego wysokie parametry, komplementarne usługi czy niską ceną, ale także na oferowane wsparcie techniczne. Przede wszystkim zweryfikuj czy usługodawca zapewnia jakąkolwiek pomoc. Czy jest ona darmowa, czy odpłatna? Jakie kanały pomocy zapewnia i które z nich są najbardziej pożądane przez Ciebie. W jakich godzinach możesz się kontaktować z problemami i w jakim zakresie uzyskasz darmową pomoc. Sprawdź, jaki deklarowany czas ma usługodawca na udzielenie odpowiedzi. Zobacz czy uzyskasz dodatkowe płatne wsparcie, np. w przypadku niespodziewanych incydentów bądź chęci optymalizacji strony. Zweryfikuj czy hosting posiada opracowane poradniki pomocy, czy sekcje FAQ. Poczytaj opinie na temat danej firmy i zweryfikuj czy użytkownicy dobrze wyrażają się na temat faktycznego wsparcia.

Posiadając dobre wsparcie techniczne, zapewnisz sobie pomóc w utrzymaniu i monitorowaniu działania strony, co jest kluczowe dla ograniczenia ewentualnych przerw w jej dostępności. Support pomoże Ci rozwiązać problemy techniczne, zaproponuje optymalizację witryny, a nawet wykona za Ciebie niezbędne aktualizacje oprogramowania. Odpowiednie wsparcie utrzyma Twoją stronę w pełnej sprawności.

Wybierz rekomendowany przez nas hosting pod względem wsparcia technicznego: https://www.mserwis.pl/hosting-ultra

Jaki hosting dla sklepu internetowego?

W przypadku wyboru hostingu pod sklep www powinieneś sugerować się wszystkimi wymienionymi dotychczas w artykule czynnikami. Oprócz tego zwróć uwagę na oferowaną przestrzeń dyskową, jeśli posiadasz w swoim sklepie dużo produktów. Upewnij się, że masz zagwarantowany nielimitowany transfer danych. Dowiedz się również czy serwer jest skalowalny, czyli czy może rosnąć i zwiększać swoje wymagania wraz z rozwojem biznesu. Dodatkowo sprawdź, czy hosting oferuje serwery zoptymalizowane pod konkretny sklep e-commerce, np. PrestaShop czy Magento. 

Jaki hosting pod stronę na WordPressie?

Wybierając hosting pod WordPressa oprócz sugerowania się wszystkimi wymienionymi dotychczas czynnikami, zwróć uwagę czy oferuje on mechanizmy przechowywania danych w pamięci RAM, np. NGINX Caching, Redis czy Memcached. Są to popularne systemami pamięci podręcznej (cache), które odciążają serwer i przyspieszają jego odpowiedzi, co skraca czas oczekiwania dla użytkowników. 

W przypadku witryn na WordPresie szczególnie ważna jest obsługa aktualnej wersji PHP. Przekłada się to na poziom zabezpieczenia oraz szybkość ładowania strony.

Zweryfikuj czy hosting zapewnia dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają zarządzanie witryną WordPress, np. w przypadku cPanelu to wtyczka WordPress Toolkit Deluxe, która umożliwia instalację witryny WordPress do 2 minut.

Przetestuj ofertę serwerów pod WordPressa z niezwykle wydajnymi procesorami Intel Xeon Gold: https://www.mserwis.pl/hosting-ultra 

Podsumowanie – Jak wybrać dobry hosting pod SEO?

Wybór odpowiedniej usługi hostingowej ma kluczowe znaczenie dla rankingu SEO. Szukając idealnej opcji, upewnij się, że usługa hostingowa oferuje wysokie parametry hostingu, dobrą prędkość i czas pracy, wysoką dostępność, a także niezawodną obsługę klienta. Ponadto powinna oferować panel administracyjny do zarządzania hostingiem z wieloma pożytecznymi funkcjami,, m.in. umożliwiającymi samodzielne tworzenie kopii zapasowych danych czy zabezpieczającymi serwer przez cyberatakami, np. Imunify 360.

Zwróć uwagę na koszt hostingu – nie tylko na jego promocyjną cenę aktywacyjną na pierwszy rok, ale szczególnie na cenę przedłużenia. Zweryfikuj czy oprócz hostingu zostaniesz obarczony innymi kosztami za komplementarne usługi, np. certyfikat SSL, utrzymanie poczty, itp. 

Jeśli posiadasz niski lub średni ruch na stronie, wybierz ofertę hostingu współdzielonego oferującą darmowe certyfikaty SSL. Jeśli przewidujesz u siebie duży ruch i zależy Ci na jak najlepszej wydajności, zdecyduj się na wydajne serwery VPS od MSERWIS.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

    *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

    Click to rate this post!
    [Total: 1 Average: 5]
    Our Score