Blog

Ochrona haseł? Menedżer haseł przyjdzie Ci z pomocą

Hasła. Mamy ich dziesiątki – hasła do maili prywatnych i służbowych, mediów społecznościowych, portali wymagających logowania, kont na stronie siłowni, bibliotek, szkół jogi… A także hasła, które musimy chronić w szczególności – do banków, sklepów internetowych lub hasła dostępu związane z wykonywaną pracą. Ich dokładna ilość to oczywiście kwestia indywidualna, ale jedno jest pewne – ciężko zapamiętać je wszystkie. Leniwi mogą pójść na łatwiznę i ustawić wszędzie takie samo hasło, by oszczędzić sobie kłopotu – to jednak poważny błąd, który może wpędzić nas w prawdziwe tarapaty! Tylko pomyśl co może się stać jeśli Twoje uniwersalne hasło zostanie przechwycone – haker dostanie łatwy dostęp już nie tylko do Twojego Facebooka, ale także maila służbowego czy konta w banku – a to może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Ochrona haseł

Co więc należy robić? Oczywiście idealną sytuacją jest posiadanie wielu różnych haseł, które powinno tworzyć się według złotej zasady – łatwe do zapamiętania i trudne do odgadnięcia. Nie mogą to być jednak zwykłe słowa (te łatwo jest złamać), powinny zawierać minimum dwanaście znaków, w tym duże i małe litery, cyfry oraz symbole. Jednak im dłuższe hasło, tym lepiej – trudność jego zgadnięcia rośnie bowiem wykładniczo.

Jednak nie każdy z nas posiada fotograficzną pamięć, dzięki której możliwe jest zapamiętanie dziesiątek ciągów liter, cyfr i znaków, z których składają się nasze trudne do odgadnięcia hasła. Na szczęście jest rozwiązanie, które może ułatwić życie – z pomocą przychodzi nam tutaj menedżer haseł.

Program do zapamiętywania haseł

Menedżer haseł to program służący do przechowywania danych do logowania jak i również generowania bezpiecznych haseł. Menedżery haseł działają w dwóch wariantach: mogą one przyjmować formę usługi online bądź też aplikacji (wtedy hasła dostępne są tylko dla osoby mającej fizyczny dostęp do danego komputera).

By uruchomić menedżer wystarczy tylko jedno hasło – cała reszta zapamiętywana jest przez program. Gdy natomiast wchodzimy na stronę wymagającą podania danych do logowania, program sam automatycznie je wypełnia.

Nie powinniśmy jednak wybierać pierwszego lepszego menedżera haseł – także i to narzędzie może przecież paść ofiarą hakerów. Konieczne jest korzystanie ze sprawdzonego, bezpiecznego menedżera, który cieszy się dobrą reputacją i zapewnia szyfrowanie danych. Wiele dostępnych menedżerów posiada także bardzo przydatną funkcję informowania o tym, że dane hasło jest już stare i należałoby je zmienić lub alarmowania o próbie przechwycenia hasła oraz oferuje możliwość uwierzytelniania dwu lub wieloskładnikowego. W razie potrzeby menedżery haseł tworzą również kopię zapasową haseł, dzięki której możliwe jest ich przywrócenie. Większość z nich umożliwia również synchronizację, która przydaje się, gdy używamy więcej niż jednego urządzania – np. telefonu i komputera. Inną funkcją oferowaną przez część menedżerów jest automatyczna aktualizacja haseł w przypadku próby ataku hakera. Kolejną dostępną opcją jest funkcja cyfrowego portfela służąca do przechowywania numerów kart kredytowych oraz innych informacji związanych z płatnościami, co ułatwia dokonywanie e-zakupów. Niektóre menedżery haseł mają również funkcję wyznaczania kontaktów awaryjnych – czyli umożliwiania otrzymania dostępu do przechowywanych poufnych danych przez osoby trzecie, na przykład rodzinę czy współpracowników.

Menedżery haseł

Oto kilka popularnych menedżerów haseł, które możemy polecić:

LastPass

To menedżer haseł, będący jednocześnie ich generatorem. LastPass posiada wersję bezpłatną oraz premium, które nawet w darmowej wersji nie posiada ograniczeń co do maksymalnej liczby przechowywanych haseł i urządzeń, na których może być używany (można z niego korzystać zarówno na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych). LastPass generuje także bezpieczne hasła oraz wskazuje te słabe, stare i naruszone oraz powiadamia gdy przychodzi pora zmiany hasła. Narzędzie posiada funkcje cyfrowego portfela, automatycznie wypełniając dane do płatności oraz wieloskładnikowego uwierzytelniania, a także bezpiecznego przechowywania poufnych danych. Koniecznie należy też wspomnieć o tym, że wszystkie dane zapisane w LastPass są szyfrowane, a narzędzie nie ma dostępu do hasła głównego, dzięki czemu gwarantowane jest bezpieczeństwo.

Wersja premium oferuje dodatkowe funkcje: bezpieczne udostępnianie, priorytetowe wsparcie techniczne, dostęp awaryjny, uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz plany rodzinne.

Keeper

To bezpieczny i skuteczny menedżer haseł, posiadający dwa warianty – wersję bezpłatną (do 100 MB przechowywanych danych na jednym urządzeniu) oraz premium (bez ograniczeń). Wszystkie przesyłane do Keepera dane są specjalnie szyfrowane. Keeper posiada także opcję uwierzytelniania wieloskładnikowego – tradycyjnego oraz biometrycznego, za pomocą odcisku palca lub twarzy. Przydatną funkcją jest skanowanie Internetu, w tym także dark webu w poszukiwaniu wyciekających i zhakowanych danych logowania. Kolejną unikalną opcją jest KeeperChat, umożliwiający wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości. Narzędzie nie ma dostępu do przechowywanych na nim prywatnych danych, dzięki czemu jest bezpieczne. Wszystkie dane są szyfrowane, których odszyfrowanie jest możliwe jedynie za pomocą hasła głównego, do którego dostęp ma tylko użytkownik.

Dashlane

Dashlane jest dostępny w wersji darmowej – umożliwia wtedy przechowywanie do 50 haseł na jednym urządzeniu oraz płatnej – nieograniczona ilość haseł, możliwa obsługa na wielu urządzeniach (komputerze i mobilnych). Dashlane generuje silne, bezpieczne hasła oraz pozwala na ich przechowywanie. Automatycznie uzupełnia dane do logowania. Dashlane umożliwia również przechowywanie innych danych osobowych oraz szczegółów płatności. Funkcja „bezpieczne notatki” pozwala na notowanie ważnych informacji, a cyfrowy portfel ułatwia zakupy. Dashlane posiada również opcję udzielania dostępu do kont osobom trzecim bez konieczności podawania haseł. Dashlane ocenia także stan bezpieczeństwa danych w Internecie, skanuje dark web, a w przypadku ewentualnego wycieku wysyła specjalny alert. W Dashlane możliwe jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, także biometryczne. Funkcja zmieniacza haseł Password Changer umożliwia zastępowanie wszystkich lub wybranych haseł za pomocą zaledwie jednego kliknięcia nowymi.

Bitwraden

To program open source umożliwiających generowanie i przechowywanie nieskończonej ilości haseł z możliwością synchronizacji na wielu różnych urządzeniach (komputer i mobilne). Wszystkie przechowywane w Bitwarden dane są szyfrowane. Narzędzie umożliwia również zapisywanie tajnych notatek oraz danych kart kredytowych, a także automatyczne logowanie. Bitwarden umożliwia również dwuskładnikowe uwierzytelnianie oraz bezpieczne udostępnianie danych. Natomiast wersja premium oferuje m.in. dostęp do narzędzi służących do ocena siły hasła czy priorytetową obsługę klienta.

StickyPassword

StickyPassword to kolejny menedżer haseł dostępny w wersjach darmowej i płatnej. Podstawowa wersja pozwala na przechowywanie nieskończonej liczby haseł na wielu urządzeniach, umożliwia automatyczne wypełnianie danych do logowania oraz formularzy, uwierzytelnianie wieloskładnikowe (w tym również uwierzytelnianie biometryczne) oraz opcję portfela cyfrowego. Wersja premium oferuje dodatkowe opcje takie jak lokalne przechowywanie danych, tworzenie kopii zapasowej, nadawanie dostępów osobom trzecim czy priorytetową obsługę klienta.

Nordpass

Nordpass przechowuje oraz generuje hasła, a także sprawdza siłę hasła. Wszystkie informacje zapisane przez Nordpass są szyfrowane przed wysłaniem ich na serwery firmy. Umożliwia również opcję przechowywania informacji o kartach kredytowych oraz tajnych notatek. Możliwa jest opcja dwuskładnikowego uwierzytelniania oraz importowanie haseł z poprzednio używanego menedżera. Nordpass może być używany na sześciu różnych urządzeniach (darmowa wersja) i przechowywać nieograniczoną liczbę haseł. Dzięki wersji premium możliwe jest bezpieczne udostępnianie haseł, informacji oraz notatek osobom trzecim

1Password

1Password to kolejny menedżer i generator haseł. Posiada ciekawą opcję planu dla rodzin – każdy członek ma dostęp do dwóch skarbców haseł – prywatnego oraz współdzielonego. Program informuje użytkownika gdy jego hasło zostało złamane, ocenia także siłę haseł. Zapewnia synchronizację haseł z innymi urządzeniami.

Menedżer haseł – czy warto?

Korzyści wynikających ze stosowania menedżera haseł jest wiele. Oczywiście główną zaletą jest możliwość bezpiecznego przechowywania haseł, które w przeciwnym razie ciężko byłoby nam zapamiętać. Dane przesyłane do menedżerów haseł są szyfrowanie, dzięki czemu atak hakerski i wyciek danych jest bardzo mało prawdopodobny. Trzeba jednak pamiętać, by hasło główne było silne i trudne do odgadnięcia. Kolejnym plusem jest wygodna – już nigdy nie będziesz tracić czasu na głowienie się jakie hasło zostało użyte na jakiej stronie, nie będziesz też musiał/a resetować zapomnianych haseł. Pamiętaj o wybraniu zaufanego i sprawdzonego menedżera, a jesteśmy pewni, że narzędzie to ułatwi Ci korzystanie z komputera i wpłynie pozytywnie na Twoje cyberbezpieczeństwo.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

    *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

    Click to rate this post!
    [Total: 1 Average: 5]
    Our Score