Pop-up nie taki straszny, jak go malują?

Opisujemy jak tworzyć wyskakujące okienka,

by zwiększały konwersję i były przyjazne dla użytkowników.

Home

Pop-up nie takie straszny, jak go malują, czyli jak dobrze wykorzystać wyskakujące reklamy

żarówka

O czym myślimy słysząc słowo pop-up? Zapewne większość z nas ma przed oczami natrętne okienko, które wyskoczyło na stronie internetowej i nie chce dać się zamknąć. Na dodatek przysłania czytaną przez nas treść. To prawda, pop-upy owiane są złą sławą. Jest to spowodowane nadużyciami, a także nieumiejętną konstrukcją wyskakujących okienek.

Dzisiaj postaramy się udowodnić, że pop-upy nie są jednak wcale takie straszne, jak je malują. Należy jednak pamiętać, by tworzyć je z głową. Umiejętnie skonstruowane pop-upy mogą bowiem znacząco podnieść konwersję, a co za tym idzie – zwiększyć przychody!

Czy wiesz, że dodanie pop-upów na stronie może spowodować wzrost subskrypcji aż o 1375%? 

Czym są pop-upy? Podział pop-upów

Rodzaje pop-upów

Pop-up to wyskakujące okno na stronach internetowych. Możemy podzielić je na kilka kategorii.

 • Pop-upy wymagające akceptacji tak zwanych „ciasteczek” – czyli plików cookies,

pliki cookies

 • Zatwierdzenie polityki prywatności i zasad użytkowania strony,

udzielenie zgody

 • Potwierdzenie wieku, jeśli strona przeznaczona jest tylko dla dorosłych,
 • Pop-upy służące celom marketingowym – pozyskiwaniu leadów i zachęcające do podjęcia konkretnego działania.

Moment pojawienia się pop-upów

Podział rozróżniający pop-upy ze względu na moment pojawienia się, uwzględnia:

 • Pop-upy, które wyświetlają się od razu po załadowaniu strony przez użytkownika. Powinny zawierać informację, która od razu zainteresuje Internautę – np. promocja -30% na cały asortyment sklepu internetowego. W przeciwnym razie mogą szybko odstraszyć internautę, który poczuje się zaatakowany zanim zdąży zapoznać się z treścią. Trzeba więc z nimi uważać!

pop up newsletter

(przykład przykuwającego uwagę pop-upu ze strony Coffeedesk).

 • Pop-upy, które wyświetlają się po przewinięciu strony, kiedy mamy pewność, że użytkownik zdążył zapoznać się już z konkretną treścią i może być zainteresowany dodatkową ofertą.
 • Pop-upy, które wyświetlają się, gdy użytkownik przebywa na konkretnej podstronie przez określony czas. By ustawić optymalny czas, dobrze jest skorzystać z Google Analytics, narzędzia, które pozwoli nam odkryć jak długo użytkownicy przebywają na konkretnych podstronach,
 • Pop-upy, które wyświetlają się, gdy użytkownik ma zamiar opuścić stronę (śledzony jest ruch kursora). To ostatnia próba zatrzymania odbiorcy poprzez zaoferowanie mu czegoś atrakcyjnego – np. promocję produktu, który wcześnie przeglądał

Sposób pojawiania się pop-upów

Biorąc natomiast pod uwagę sposób pojawiania się pop-upów, rozróżniamy:

 • Welcome mat – zakrywają całą stronę, zaciemniając ją,

pop up zasłaniający cały ekran

 • Overlay – wyświetlają się na środku ekranu,
 • Banery górne – pojawiają się na górze strony, nie zakrywając przy tym treści,
 • Slide-in – wysuwają się z dołu strony lub z boku, podobnie jak w przypadku banerów górnych nie zakrywają treści.

pop up na dole strony

Jak powinien wyglądać dobry pop-up

Pop-up nie musi wcale irytować użytkownika. Ba! Dobrze skonstruowany, zwiększa konwersję i generuje przychód. O czym więc należy pamiętać tworząc pop-up, który zainteresuje osoby odwiedzające stronę?

Nie więcej niż 15% ekranu

Przede wszystkim pop-up nie powinien zajmować więcej niż 15% ekranu. Google każe bowiem strony, które w swoich praktykach wykorzystują intruzywne reklamy! Świadomość tego faktu powinna być punktem wyjścia przy tworzeniu wyskakujących reklam.

Brak wpływu na czas ładowania strony

Pop-upy nie mogą wydłużać czasu ładowania strony. To proste. Długi czas ładowania, znacznie zwiększa współczynnik odrzuceń.

Odpowiednia częstotliwość

Użytkownik nie powinien czuć się zaatakowany pop-upami, by nie zraził się do danej witryny. Należy więc znaleźć odpowiednią częstotliwość wyświetlania mu wyskakujących okienek. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą testów A/B.

Wartościowy przekaz reklamowy

Pop-up powinien przede wszystkim zainteresować użytkownika swoim przekazem reklamowym. Jak to zrobić? To proste. W krótkim, bezpośrednim tekście pokaż użytkownikowi realną korzyść, która czeka go jeśli podejmie określone działania. Zaoferuj mu zniżkę na wybrany produkt, dostawę gratis. Zaproponuj darmowy e-book. Powiadom o nowo otwartym sklepie stacjonarnym w jego miejscowości.

pop up Lush

(przyciągający uwagę pop-up pochodzący ze strony Lush)

Estetyka i przejrzystość

Pop-up powinien zwracać uwagę, być estetyczny i przejrzysty. Postaw na jasny przekaz. Wykorzystaj prostą czcionkę. Nic też nie działa tak dobrze na wyobraźnię, jak zdjęcie.

Liczby i pytania

Stawianie pytań „Czy chcesz dostać 15% rabat na…?” i stosowanie liczb „Pobierz darmowy e-book, z którego dowiesz się jak w 5 prostych krokach…” , to sprawdzone rozwiązania, które zawsze działają.

Call to Action

Pamiętaj o dużym, widocznym przycisku „call to action” – zachęcającym użytkownika do pojęcia konkretnego działania, np. „skorzystaj z kuponu rabatowego”, czy „zapisz się do newslettera”.

Odsyłanie do właściwej podstrony

Pop up powinien odsyłać bezpośrednio do strony, która służy konwersji – na przykład do podstrony z przecenionymi produktami, która zachęci użytkownika do dokonania zakupu.

Odpowiedni moment

Pop-up nie powinien wyświetlać się w momencie, kiedy użytkownik pierwszy raz wejdzie na stronę. Internauta nie będzie bowiem wiedział, czy chce, dajmy na to, pobrać darmowy e-book, zanim nie zapozna się z treścią strony i nie dowie się, czy jest ona dla niego wartościowa. Daj użytkownikowi trochę czasu!

Urządzania mobilne

Nie zapomnij o dostosowaniu pop-upu do urządzeń mobilnych. Konieczność przewijania pop-upu w celu zamknięcia go skutecznie zachęci użytkownika jedynie do natychmiastowego opuszczenia Twojej witryny.

Testy A/B

Dobrą praktyką jest wykorzystanie testów A/B, by odkryć jaka wersja pop-upu najlepiej podniesie konwersję.

Jeśli użytkownik chce wyjść – umożliw mu to

Nie ukrywaj ikonki krzyżyka. Użytkownik powinien łatwo móc wyłączyć pop-up, jeśli nie będzie zainteresowany przekazywaną jego treścią.

 

Jak widać, pop-upy, wykorzystane mądrze, mogą przyczynić się do rozwoju Twojej firmy i zwiększenia konwersji. Pamiętaj jednak, by tworząc wyskakujące okienka, mieć zawsze na uwadze użytkownika. Chcesz przyciągnąć jego uwagę? Zaoferuj mu coś, co przyniesie realną korzyść, a rezultaty Cię zaskoczą!

Our Score

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.