Blog

Subskrypcja newslettera – jak zachęcić do niej Internautów?

W dzisiejszych czasach reklamowanie się w sieci odbywa się najczęściej na wielu płaszczyznach. Podstawą jest strona internetowa, większość marek jest również aktywnych w social mediach – tutaj najpopularniejsze są Facebook, Instagram czy Linkedin, w zależności od branży. Coraz więcej firm jako jedną z form promocji wybiera też tradycyjny mailing – czyli wysyłanie swoim subskrybentom newslettera.

Subskrypcja newslettera – dlaczego warto?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy to w przypadku promocji prym wiodą media społecznościowe, informowanie klientów poprzez maile nie ma dużych szans bytu. Nic jednak bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wysyłanie newsletterów to wciąż efektywna i chętnie wybierana forma promocji. Wysyłanie newsletterów niesie za sobą wiele zalet. Treści publikowane w social mediach nie przyciągają uwag użytkownika. Internauta jest ze wszystkich stron bombardowany zdjęciami, informacjami, filmikami itd. – nie zostają one jednak na dłużej, jedne treści zastępowane są innymi. W przypadku newslettera jest nieco inaczej – ta forma promocji pozwala na większą personalizację. To swojego rodzaju oferta przygotowana dla konkretnego odbiorcy. Ponadto, wysyłanie newslettera pozwala na segmentację użytkowników, co oznacza, że odbiorcy mogą otrzymać różną treść wiadomości.

Jak zdobyć subskrybentów?

Szerzej o korzyściach wynikających z wysyłania newslettera oraz o specyfice tej formy promocji pisaliśmy tutaj – Jak prowadzić newsletter? Czytając nasz poprzedni artykuł dowiesz się m.in. jak tworzyć newsletter, by był on atrakcyjny dla czytelników. Poruszyliśmy w nim kwestie związane zarówno z treścią jak i oprawą graficzną.

Jednak kolejne pytanie brzmi – jak zdobyć subskrybentów? Do konwersji nie wystarczy przecież jedynie świetnie stworzony newsletter. Konieczne jest również pozyskanie osób, które do tego newslettera się zapiszą i to oczywiście one wygenerują konwersję.

Widoczny zapis

Kwestia banalna, ale jak często pomijana. Możliwość zapisu do newslettera powinna być przede wszystkim widoczna. Dobrze sprawdzi się tutaj pop-up czyli wyskakujące okienko. Pamiętaj jednak, by było ono małe i nie zasłaniało całości strony. Z pop-upami trzeba naprawdę uważać. Na pewno dobrze sprawdzi się tutaj profesjonalna grafika, która będzie zachęcała do zapisania się. Pamiętaj też, by nie przesadzić. Nikt nie lubi zbyt wielu wyskakujących okienek i dlatego jeden pop-up z pewnością wystarczy.

Innym dobrym pomysłem będzie zamieszczenie informacji zachęcającej do zapisania się na newsletter w widocznym miejscu na stronie internetowej – z pewnością to rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie przepadają za pop-upami.

Jakość strony internetowej

To, czy czytelnicy zapiszą się na newsletter w dużej mierze zależy od jakości strony internetowej oraz prowadzonego bloga. To proste – jeśli publikowane tam treści są wysokiej jakości to czytelnicy będą chcieli zdobyć udostępnianą wiedzę i z chęcią zasubskrybują newsletter. Jeśli natomiast treści na blogu nie mają realnej wartości, nikomu nie będzie zależało na tym, by bardziej wgłębiać się w temat.

Komunikat

Niezwykle ważny jest komunikat, który znajdzie się na pop-upie nakłaniającym do zapisania się do newslettera. Samo „zapisz się” może w tym wypadku nie wystarczyć – konieczna jest nieco większa kreatywność. Na pewno warto jest zastanowić się dlaczego czytelnik miałby w ogóle podjąć decyzję o zapisaniu się do newslettera. Musisz koniecznie zaoferować mu jakąś wartość dodaną płynącą z podjęcia takiego działania – konieczne jest więc pisanie językiem korzyści. Nie koniecznie musi to być promocja, ale na przykład dostęp do wiedzy czy bycie na bieżąco ze zmianami związanymi z marką. W każdym razie musi to być coś, co zachęci Internautę do subskrypcji. Zakomunikuj więc konkretną wartość. Możesz wykorzystać również społeczny dowód słuszności – pisząc, że „już X osób subskrybuje newsletter” dajesz odbiorcy do zrozumienia, że warto pójść w ich ślady, ponieważ tak dużo osób Ci zaufało. A nie od dziś przecież wiadomo, że ludzie lubią iść za tłumem.

Wartość, wartość, wartość

Jaką wartość dodaną możesz zaoferować odbiorcom i zachęcić ich do zapisu na newsletter? Dobrym rozwiązaniem jest na przykład napisanie e-booka bogatego w wiedzę branżową. Zakomunikuj, że jest on dostępny tylko dla subskrybentów. Jeśli zawrzesz w nim wiedzę, którą czytelnicy chcą zdobyć i na której im zależy, istnieje duża szansa, że będą chcieli otrzymywać Twój newsletter. Pamiętaj też, by podkreślać wszelkie korzyści. Jeśli oferowany przez Ciebie e-book jest darmowy, podkreśl to.

Zatrzymać subskrybenta

Subskrybenta nie trzeba jedynie zdobyć, kolejna trudność polega na tym, by go utrzymać. Jak to zrobić? Liczy się tutaj przede wszystkim jakość newslettera oraz to, by klient czerpał z subskrypcji stałe korzyści. Nie popadaj jednak w rutynę i testuj różne formy i treści. Sprawdź które z nich cieszą się największym zainteresowaniem, by wiedzieć w którym kierunku podążać. Pamiętaj, że newsletter to skuteczna forma promocji, która daje naprawdę dużo możliwości. Ważne, by mądrze je wykorzystać.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

    *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]
    Our Score