CMS

System zarządzania treścią

Jaki CMS wybrać?

Home

System zarządzania treścią – czyli co to jest CMS?

kod strony

CMS, z języka angielskiego Content Management System to nic innego jak system zarządzania treścią witryny internetowej. Rozróżniamy dwa typy CMS:

 • CMS open source,
 • Dedykowany CMS.

 

Strona internetowa wyposażona w darmowy CMS o otwartym kodzie źródłowym (open source) może być zarządzana z poziomu panelu administracyjnego, co umożliwia jej swobodne prowadzenie. System CMS sprawia, że zarządzanie stroną staje się proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu języka programowania (albo w przypadku prostych systemów – w ogóle praktycznie żadnej wiedzy z zakresu programowania), użytkownik może bowiem wykorzystać gotowe szablony i rozwiązania. Użytkownik ma również możliwość samodzielnie modyfikować treści. Także elementy graficzne mogą być dodawane, usuwane i zmieniane w dowolnym momencie, bez zaangażowania programisty – wszystko jest bardzo intuicyjne i możliwe do opanowania przez każdego. Decyzja o prowadzeniu swojej strony internetowej w oparciu o gotowy i darmowy system CMS to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają rozkręcać swój biznes i bardzo zależy im na zminimalizowaniu kosztów. Gotowe systemy zarządzania treścią sprawdzą się też idealnie w przypadku witryn, na których nowe treści będą regularnie dodawane – mowa tutaj np. o blogach.

W zależności od specyfiki witryny, użytkownik ma do wyboru wiele różnych CMS (w tym trzy wiodące darmowe CMS-y – WordPress, Joomla! i Drupal). CMS-y te różnią się pod wieloma względami, a wybór najlepszego powinien być uzależniony od umiejętności osoby mającej zarządzać witryną oraz specyfiki strony oraz tego, w jak dużym stopniu ma być ona rozbudowana – inny CMS powinniśmy wybrać przy prowadzeniu bloga, a inny w przypadku sklepu internetowego.

Jakie są główne korzyści wynikające z użytkowania CMS o otwartym kodzie źródłowym?

 • Przede wszystkim takie systemy zarządzania treścią są darmowe. Zdecydowanie się na jeden z nich pozwoli Ci na minimalizację kosztów.
 • Treści stron internetowych opartych na CMS takich jak m.in. WordPress, Joomla! czy Drupal umożliwia edycję treści każdemu, kto tylko posiada uprawnienia administratora. Nie trzeba posiadać rozbudowanej wiedzy z zakresu programowania, by móc zarządzać witryną, dodawać i usuwać treści, edytować elementy itd.
 • Dzięki temu, że każdy posiadający uprawnienia administratora może zarządzać stroną, możemy zredukować koszty związane z każdorazowym angażowaniem programisty. Pozwoli nam to także na zaoszczędzenie czasu, który w przeciwnym razie musielibyśmy poświęcić na wysyłanie treści programiście, wyjaśnianie naszych oczekiwań co do dodawanego contentu i czekanie na zrealizowanie przez niego zadań.
 • Mamy pełną kontrolę nad naszą witryną.
 • Możemy zainstalować wiele gotowych wtyczek, które są niezwykle przydatne do optymalizacji naszej witryny – pod kątem SEO, czasu ładowania czy linkowania.
 • CMS o otwartym kodzie sprawdzą się idealnie zwłaszcza w sytuacjach, gdy nowe treści dodawane są regularnie – np. w przypadku prowadzenia firmowego bloga.

O czym koniecznie należy pamiętać? Duża ilość oferowanych przez CMSy wtyczek to kuszące możliwości. Nie powinniśmy jednak przesadzić. Zbyt wiele zainstalowanych wtyczek (z których wcale nie korzystany) to zbędne obciążenie systemu. W konsekwencji, strona może działać zbyt powoli, co wpływa niekorzystanie zarówno na UX jak i SEO.

 

Systemy zarządzania treścią – oparte o open source

WordPress

wordpress

WordPress to najpopularniejszy CMS zarówno w Polsce jak i na świecie ogółem. Powstał jako platforma do tworzenia blogów, a później rozwinął się także w innych kierunkach. To system przyjazny na osób początkujących, sprawdzi się więc idealnie w przypadku użytkowników, którzy po raz pierwszy tworzą swoją witrynę internetową. Posiada przyjazny panel administracyjny, obsługa WordPressa jest więc bardzo intuicyjna, a zarządzanie treścią proste. Ponadto daje duże możliwości graficzne, ponieważ posiada szeroki wybór wstępnie przygotowanych szablonów, które można przerabiać. WordPress daje także możliwość zainstalowania wielu przydatnych wtyczek (tzw. pluginów) – czyli dodatkowych funkcji, które ułatwiają pracę i pomagają w optymalizacji. Większość w podstawowych wersjach jest bezpłatna, co jest dodatkowym plusem. Niezwykle popularna jest na przykład wtyczka Yoast SEO, która pomaga w pozycjonowaniu witryny podpowiadając jak można ulepszyć treści, by były one jak najlepiej zoptymalizowane. Istnieją też niezwykle użyteczne wtyczki antywirusowe.

Podsumowując, z plusów możemy wymienić:

 • Łatwość instalacji i późniejszej obsługi,
 • Intuicyjne rozwiązania,
 • Prosty interfejs,
 • Przyjazny dla osób początkujących,
 • Wiele szablonów graficznych do wyboru,
 • Niskie koszty utrzymania,
 • Możliwość zainstalowania przydatnych wtyczek (jest ich aż ponad 50 000!),
 • Optymalizacja SEO,
 • Może być stosowany także do e-commerce poprzez zainstalowanie wtyczki WooComerce.

Minusy? Rozbudowana strona oparta na WordPressie wymaga zainstalowania wielu wtyczek, co może odbyć się kosztem bezpieczeństwa i wydajności. Zbyt duża ilość wtyczek powoduje na przykład wydłużenie ładowania strony internetowej, co negatywnie wpływa zarówno na UX jak i na SEO. Nie mamy też stuprocentowej pewności, czy każda z dostępnych wtyczek została na pewno stworzona w oparciu o odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

Joomla!

To kolejny popularny CMS open source, podobnie jak WordPress jest bezpłatny. Joolma! początkowo pełniła funkcję platformy przeznaczonej do tworzenia portali, później zaczęła być wykorzystywana także do innych celów. Joomla! jest trudniejsza w obsłudze niż WordPress, jej panel administracyjny może wydać się skomplikowany komuś, kto pierwszy raz zajmuje się zarządzaniem witryną internetową. Joomla! posiada natomiast wiele funkcji, których nie oferuje WordPress, oferując dzięki temu większe możliwości. Jest ona wykorzystywana do bardziej skomplikowanych projektów.

Joomla! stanowi podstawę stron dużych marek. Podobnie jak WordPress, jest ona zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek (Easy Fronted SEO i JCH Optimaze to popularne rozszerzenia umożliwiające jak najlepszą optymalizację strony pod kątem SEO). Posiada także możliwość instalacji wielu wtyczek ułatwiających pracę. Kolejną zaletą jest to, iż Joomla! przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa witryny.

Zarządzanie systemem Joomla! jest trudniejsze niż WordPressem, ale łatwiejsze niż Drupalem. Joomla! umożliwia wprowadzenie wiele funkcji, które nie są dostępne w przypadku konkurencyjnych systemów. Trzeba jednak pamiętać, iż skrypt Joomli jest nieco skomplikowany, warto więc poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z nim, by nie zrażać się już przy pierwszym podejściu.

Podsumowując:

 • System bardziej złożony, ale posiadający więcej możliwości,
 • Wykorzystywany przy skomplikowanych projektach,
 • Istnieje możliwość zainstalowania przydatnych wtyczek (spora część z nich jest darmowa, za niektóre trzeba jednak zapłacić),
 • CMS zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek,
 • Idealne rozwiązanie w przypadku e-commerce dzięki funkcjonalnym rozszerzeniom,
 • Użyteczne wtyczki zapewniające bezpieczeństwo,
 • Ułatwienia z zakresu tłumaczenia strony – wbudowana możliwość obsługi treści wielojęzycznych,
 • Duża wydajność systemu.

Do słabych stron systemu Joomla! należy natomiast zaliczyć bardziej skomplikowany panel administracyjny i co za tym idzie – ogólne zarządzanie jest trudniejsze niż w przypadku WordPressa. By dostosować stronę wizualnie konieczna jest znajomość języka programowania (lub skorzystanie z pomocy profesjonalisty). Za część ulepszeń trzeba będzie także zapłacić.

Drupal

Drupal to kolejny popularny darmowy CMS dostępny w trybie open source. Jest to wybór dla osób, które chcą tworzyć profesjonalne serwisy o wielu funkcjach i złożonych treściach. Jest on bardzo rozbudowany dlatego też polecamy jest w szczególności osobom, które mają już doświadczenie w pracy w systemem CMS i znają (choć trochę) język programowania – w przeciwnym razie konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Drupal, podobnie jak inne systemy, także posiada wiele rozszerzeń i pluginów ułatwiających pracę. Panel administracyjny jest mocno rozbudowany. Możliwe jest dokonanie wielu modyfikacji finalnego wyglądu witryny. Drupal służy nie tylko to tworzenia stron, ale także aplikacji internetowych. Umożliwia dodatkowe opcje na stronie, takie jak m.in.: rejestracja użytkowników, fora, ankiety, moduły głosowanie.

Podsumowując:

 • Skomplikowany w obsłudze,
 • Wymaga znajomości kodowania,
 • Rozbudowany system,
 • Umożliwia wprowadzenie dodatkowych opcji na stronie,
 • Elastyczny, użyteczny i spójny
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa.

Największą wadą Drupala jest niewątpliwie trudność użytkowania. Kolejnym problemem jest szybkość witryny – jeśli nie jest odpowiednio zoptymalizowana (co może pochłonąć dużo czasu i kosztów), istnieje ryzyko, że strona będzie ładować się wolno, a to z kolei wpłynie negatywnie na UX i SEO.

Pozostałe CMS

Mimo, że na WordPress, Joola! I Drupal przypada lwia część rynku, istnieją też alternatywy:

 • Typo3 – skomplikowany i rozbudowany CMS,
 • ModX – użyteczny i prosty w obsłudze,
 • ExpressionEngine – zawiera zarówno darmowe jak i płatne opcje,
 • TextPattern – minimalistyczny CMS, prosty w użyciu,
 • Contao – jego największą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • DotNetNuke – elastyczny oraz cechujący się wysokim stopniem bezpieczeństwa,
 • Umbraco – elastyczny CMS,
 • Concrete – elastyczność kodowania oraz motywów,
 • Quick CMS – jest prosty i szybki.

Alternatywa

Dedykowany system CMS

Alternatywą dla CMS opartych o open source, są dedykowany CMS. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że wszystkie większe zmiany na stronie będą wymagały zaangażowania programisty. Autorski CMS będzie także droższy oraz będzie wymagał dłuższego czasu wdrożenia. Jest to opcja jedynie dla tych, którzy mają szczegółowo sprecyzowane wymagania i którzy wiedzą, że programista tworzący system będzie w stanie nim później również zarządzać.  To rozwiązanie dla dużych projektów. Zaletą dedykowanych systemów CMS jest natomiast ich większe bezpieczeństwo, nie korzystają one bowiem z open source. Ryzyko włamania jest więc dużo mniejsze. Dedytowany CMS charakteryzuje się także całkowitą elastycznością i dowolnością.

 • Większy stopień bezpieczeństwa,
 • Większa elastyczność,
 • Konieczny nadzór programisty,
 • Wyższe koszty.

Strony bez systemu CMS

Istnieje jeszcze jedna opcja – stworzenie strony bez systemu CMS. Jest to opcja możliwa do zrealizowania przy prostych stronach typu one page, których treści nie mają być regularnie dodawane, usuwane i edytowane. Stworzenie takiej strony pozwoli znacznie ograniczyć koszty. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

Our Score

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.