Wyszukiwarka Google grafika

Szukanie po zdjęciu -

Jak to zrobić?

Home

Wyszukiwarka Google grafika – wyszukiwanie po zdjęciu

aparat

Wyszukiwarka Google grafika

Korzystając z wyszukiwarki Google grafika, większość z nas wpisuje interesujące nas słowa kluczowe, by znaleźć potrzebne informacje bądź zdjęcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możliwe jest także wyszukiwanie odwrotne – po obrazie.

Wyszukiwanie po zdjęciu w Google to bardzo przydatna funkcja, która może znaleźć zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim możemy dzięki niej w łatwy sposób sprawdzić czy ktoś w sieci nie wykorzystuje nielegalnie wykonanych przez nas zdjęć, naruszając przy tym nasze prawa autorskie.

Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której możemy skorzystać z opcji, jakie daje nam wyszukiwarka grafiki Google. Funkcja ta może także okazać się przydatna w codziennych sytuacjach – na przykład wtedy, kiedy chcemy poznać nazwę danej rośliny, grzyba czy owada, na które natknęliśmy się na wycieczce – wystarczyć zrobić zdjęcie i skorzystać z opcji wyszukiwania po obrazie, by dowiedzieć się więcej na temat interesującego nas okazu. To samo tyczy się zdjęć miejsc, przedmiotów czy zabytków – funkcja wyszukiwanie grafiki w Internecie może więc okazać się przydatna dla każdego, nie tylko dla osób związanych z marketingiem internetowym.

Historia wyszukiwarki Grafiki Google

Wyszukiwarka obrazów Google Grafika działa w wersji anglojęzycznej od lipca 2001 roku. Natomiast polska wersja językowa działa od listopada następnego roku, czyli 2002. Wyszukiwanie po obrazie jest możliwe za sprawą robotów wyszukiwarki (Googlebot), które odnajdują zdjęcia umieszczane na stronach internetowych i kategoryzują je wysyłając miniatury na swoje serwery.

Korzystając z opcji można wyszukiwać obrazy o rozszerzeniach takich jak .jpg, .gif, .png, .tiff. Można do tego wykorzystywać przeglądarki Chrome, Internet Explorer, Safari oraz Firefox.

Wyświetlone zdjęcia można filtrować, uwzględniając parametry takie jak: rozmiar, kolor, data dodania, prawo do użytkowania.

wyniki w Google grafika

Wyniki w wyszukiwarce Google grafika.

 

Wyszukiwanie po zdjęciu – jak to zrobić?

By skorzystać z wyszukiwarki obrazów, możemy zrobić to na cztery sposoby:

  • Jeśli jesteśmy użytkownikami Chrome, możemy bardzo szybko wyszukać dany obraz, klikając prawym klawiszem myszki w obraz znajdujący się na stronie www. Następnie należy wybrać opcję „szukaj obrazu w Google”. W odpowiedzi otrzymamy podobne zdjęcia.

wyszukiwanie obrazem

  • By skorzystać z drugiej możliwej opcji wyszukiwania zdjęć w sieci, należy najpierw przełączyć wyszukiwarkę internetową na tryb Google Grafika – to przycisk w prawym górnym rogu. Następnie należy kliknąć w ikonkę z aparatem i wybrać opcję „prześlij obraz”, który posiadamy na swoim komputerze. Google wyświetli nam nazwę obiektu oraz zdjęcia podobne do naszego. Opcja ta będzie przydatna, gdy na przykład potrzebujemy zidentyfikować dane miejsce, roślinę, zwierzę itd.

wyszukiwarka Google Grafika

wyszukiwanie po zdjęciu

wyszukiwanie obrazem

  • Trzeci wariant działa tak jak drugi, z tą różnicą, że obraz przeciągamy myszką z naszego folderu.
  • Czwarta opcja polega na wklejeniu adresu URL zdjęcia z sieci, który najpierw musimy skopiować, klikając na zdjęcie prawym klawiszem myszki i wybierając opcję „kopiuj adres obrazu”.

Google grafika

wyszukiwanie grafika

Używani grafik w celach komercyjnych

Jeśli podoba Ci się dana grafika i chcesz użyć jej w celach komercyjnych, możesz skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego. W takim wypadku musisz zastosować filtr „wyszukiwanie zaawansowane”. Opcja ta pozwoli Ci zobaczyć, które zdjęcia i grafiki możesz umieścić na swojej stronie bez naruszania praw autorskich. Pamiętaj, by ściągając grafikę nadać jej adekwatną nazwę – wpłynie to bowiem pozytywnie na pozycjonowanie Twojej strony. Koniecznie dostosuj także rozmiar grafiki, by nie przeciążać swojej strony.

Pozycjonowanie zdjęć

Jak sprawić, by obrazy z naszej strony internetowej znalazły się na górze wyszukań? Należy zadbać o opis ALT zawierający słowo kluczowe. Zdjęcia nie powinny tez ważyć zbyt dużo. Największy dopuszczalny ciężar zdjęcia to 0,5 MB. Googlebot bierze także pod uwagę jakość tekstu znajdującego się na stronie internetowej razem z obrazem.

Bezpieczeństwo

Czy takie wyszukiwanie jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas zdjęcia trafią do Internetu? Google zapewnia, że obrazy są przechowywane przez Google jedynie przez siedem dni, ale nie są zapisywane w historii wyszukiwania.

Our Score

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.