Korzystając z wyszukiwarki Google grafika, większość z nas wpisuje interesujące nas słowa kluczowe, by znaleźć potrzebne informacje bądź zdjęcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możliwe jest także wyszukiwanie odwrotne – po obrazie.
Wyszukiwanie po zdjęciu w Google to bardzo przydatna funkcja, która może znaleźć zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim możemy dzięki niej w łatwy sposób sprawdzić czy ktoś w sieci nie wykorzystuje nielegalnie wykonanych przez nas zdjęć, naruszając przy tym nasze prawa autorskie.
Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której możemy skorzystać z opcji, jakie daje nam wyszukiwarka grafiki Google. Funkcja ta może także okazać się przydatna w codziennych sytuacjach – na przykład wtedy, kiedy chcemy poznać nazwę danej rośliny, grzyba czy owada, na które natknęliśmy się na wycieczce – wystarczyć zrobić zdjęcie i skorzystać z opcji wyszukiwania po obrazie, by dowiedzieć się więcej na temat interesującego nas okazu. To samo tyczy się zdjęć miejsc, przedmiotów czy zabytków – funkcja wyszukiwanie grafiki w Internecie może więc okazać się przydatna dla każdego, nie tylko dla osób związanych z marketingiem internetowym.
Wyszukiwarka obrazów Google Grafika działa w wersji anglojęzycznej od lipca 2001 roku. Natomiast polska wersja językowa działa od listopada następnego roku, czyli 2002. Wyszukiwanie po obrazie jest możliwe za sprawą robotów wyszukiwarki (Googlebot), które odnajdują zdjęcia umieszczane na stronach internetowych i kategoryzują je wysyłając miniatury na swoje serwery.
Korzystając z opcji można wyszukiwać obrazy o rozszerzeniach takich jak .jpg, .gif, .png, .tiff. Można do tego wykorzystywać przeglądarki Chrome, Internet Explorer, Safari oraz Firefox.
Wyświetlone zdjęcia można filtrować, uwzględniając parametry takie jak: rozmiar, kolor, data dodania, prawo do użytkowania.
Wyniki w wyszukiwarce Google grafika.
By skorzystać z wyszukiwarki obrazów, możemy zrobić to na cztery sposoby:
Jeśli podoba Ci się dana grafika i chcesz użyć jej w celach komercyjnych, możesz skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego. W takim wypadku musisz zastosować filtr „wyszukiwanie zaawansowane”. Opcja ta pozwoli Ci zobaczyć, które zdjęcia i grafiki możesz umieścić na swojej stronie bez naruszania praw autorskich. Pamiętaj, by ściągając grafikę nadać jej adekwatną nazwę – wpłynie to bowiem pozytywnie na pozycjonowanie Twojej strony. Koniecznie dostosuj także rozmiar grafiki, by nie przeciążać swojej strony.
Jak sprawić, by obrazy z naszej strony internetowej znalazły się na górze wyszukań? Należy zadbać o opis ALT zawierający słowo kluczowe. Zdjęcia nie powinny tez ważyć zbyt dużo. Największy dopuszczalny ciężar zdjęcia to 0,5 MB. Googlebot bierze także pod uwagę jakość tekstu znajdującego się na stronie internetowej razem z obrazem.
Czy takie wyszukiwanie jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas zdjęcia trafią do Internetu? Google zapewnia, że obrazy są przechowywane przez Google jedynie przez siedem dni, ale nie są zapisywane w historii wyszukiwania.