Blog

Jak dodać firmę do Google Maps – pozycjonowanie Google Maps

Jeśli prowadzisz lokalny biznes, promocję swojej firmy powinieneś zacząć od założenia konta Google Moja Firma. Jest to krok niezbędny do tego, by potencjalni klienci mogli łatwo znaleźć Twoją firmę w Internecie i pozyskać wartościowe dla nich informacje np. adres czy godziny otwarcia w każdy dzień tygodnia.

Wizytówka Google Moja Firma – po co?

Wyobraź sobie, że masz ochotę na pizzę, ale nie wiesz skąd ją zamówić – zapewne pierwsze co zrobisz, to wpiszesz w wyszukiwarkę Google hasło w stylu „najlepsza pizza Kraków”, „pizzeria Nowa Huta” itd. Na górze strony wyświetli Ci się fragment Google Maps z kilkoma zaznaczonymi punktami.

wyniki wyszukiwania w Google

Jeśli jesteś typowym Internautą, który nie ma dużo czasu na wnikliwe przeglądanie wszystkich możliwych opcji, zapewne zdecydujesz się na pizzerię, która wyświetli Ci się jako jedna z pierwszych. Sprawdzisz lokalizację, godziny otwarcia, pobieżnie zerkniesz na opinie poprzednich klientów – i o ile nie kupujesz czegoś wartościowego, podjęcie decyzji o wyborze firmy powinno zająć Ci kilka minut. Widzisz? Zapewne nie przejrzałeś wszystkich pizzerii, które wyświetliły Ci się w wynikach wyszukiwania, a zdecydowałeś się na jedną z pierwszych dostępnych opcji, która spełniła Twoje oczekiwania. Dlatego tak ważne jest, by wizytówka Twojej firmy była dobrze wypozycjonowana i wyświetlała się jak najwyżej.

Wizytówka Google Moja Firma – czyli od czego zacząć

Jeśli prowadzisz lokalny biznes i zależy Ci na osiąganiu jak największych przychodów, to można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że posiadania przez Ciebie konta na Google Moja Firma jest absolutnie niezbędne.

Założenie profilu to bardzo prosta sprawa – pierwszym warunkiem do spełnienia jest posiadanie konta Google. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten krok jest już za Tobą. Jeśli korzystasz z firmowej poczty na Gmailu, oznacza to, że masz też konto Google. Teraz od założenia wizytówki Google Moja Firma dzieli Cię już tylko kilka klików – musisz wejść w zakładkę „Moja Firma” na Twoim koncie Google lub kliknąć po prostu w ten link –  https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ i wybrać opcję „zacznij teraz”.

Google Moja Firma - jak założyć

Teraz konieczne będzie wpisanie wszystkich niezbędnych danych dotyczących Twojego biznesu – zaczynamy oczywiście od nazwy.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 1

Oprócz nazwy własnej, dobrze będzie przemycić tutaj słowo kluczowe. Załóżmy, że zakładasz właśnie wcześniej wspomnianą pizzerię, która nazywa się, dajmy na to, „Marinara”. Nazwa na Twojej wizytówce powinna więc brzmieć „Marinara – pizzeria włoska”. Jeśli znasz się na rzeczy to zapewne wiesz, że samo słowo „Marinara” wskazuje oczywiście na typ włoskiej pizzy z pomidorami, oregano, czosnkiem i oliwą. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy klient posiada taką wiedzę, dlatego też do samej nazwy warto dodać obszar działalności – w tym wypadku będzie to właśnie „pizzeria”.

Kolejno, musisz wybrać czy Twoja firma posiada fizyczną siedzibę, np. sklep lub biuro.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 2

W przypadku pizzerii musisz oczywiście wybrać opcję „Tak”.

Teraz konieczne będzie uzupełnienie danych adresowych – nazwa ulicy, numer lokalu, kod pocztowy oraz miejscowość.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 3
Zakładanie Google Moja Firma - krok 4

Następnie musisz odpowiedzieć na pytanie czy świadczysz także usługi u klienta, na przykład dostarczasz do nich produkty. Możesz dodać obszar, który obsługujesz.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 5
Zakładanie Google Moja Firma - krok 6

Następnie wybierasz główny obszar działalności, którym zajmuje się Twoja firma. Na tym etapie możesz wybrać jedną podstawową kategorię, a na późniejszym – dodać maksymalnie pięć dodatkowych. Niestety nie możesz wpisać kategorii samodzielnie, musisz skorzystać z tych, które podpowiada Ci narzędzie.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 7

Kolejnym krokiem będzie wpisanie numeru telefonu. Najlepiej wybierz numer stacjonarny, tak, by Google mógł połączyć prefiks miasta z zaznaczoną przez Ciebie lokalizacją firmy. I tutaj mała uwaga – jeśli posiadasz kilka biznesów i każdy z nich ma swoją oddzielną wizytówkę Google Moja Firma, użyj różnych numerów telefonów. Wpłynie to pozytywnie na pozycjonowanie.

W kolejnym kroku dodaj witrynę internetową. Jeśli nie posiadasz strony WWW, możesz udostępnić Fanpage firmy na Facebooku. Możesz także utworzyć prostą stronę internetową typu one-page na domenie business.site, wybierając opcję „utwórz bezpłatnie witrynę na podstawie podanych przez siebie informacji”.

Zakładanie Google Moja Firma - krok 8

Po dokonaniu tego niezbędnego kroku, klienci zobaczą Twoją firmę w wynikach wyszukiwania, a Ty będziesz mógł skorzystać z dodatkowych opcji – dodać zdjęcia, odpowiadać na komentarze, przeglądać dane itd.

Na czym polega sama weryfikacja? Istnieją trzy możliwości, z czego zdecydowanie najczęstsza jest pierwsza opcja – kartka z kodem służącym do weryfikacja przyjdzie drogą pocztową na wpisany przez Ciebie adres siedzimy firmy. Trzeba na nią czekać około dwóch tygodni, niekiedy nieco dłużej. Ponadto, Google sprawdzi także adres przy użyciu Street View, gdzie skontroluje budynek, szyld itd. Sporadycznie pojawia się opcja weryfikacji przez telefon od robota Google z kodem. W przypadku najbardziej zaufanych kont, istnieje możliwość weryfikacji drogą mailową.

Mam już konto Google Moja Firma – co dalej?

Założyłeś już konto Google moja firma i dokonałeś weryfikacji? Fantastycznie! Pytanie tylko – co dalej? Jak sprawić, by pojawić się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania? Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces wymagający cierpliwości. Wykonanie sugerowanych przez nas kroków nie da Ci stuprocentowej gwarancji, że Twoja firma od razu wyskoczy na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania, ale na pewno sprawi, że wizytówka stanie się bardzo dobrze zoptymalizowana i będzie miała szansę na osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku w przyszłości.

Na co składa się ranking lokalny i od czego zależy pozycja wizytówki? Google samo „mówi” nam, że wpływ mają na to trzy czynniki:

– Odległość – czyli odległość użytkownika od firm. Firmy, które znajdują się bliżej użytkownika wyświetlą się wyżej w rankingu.

– Rozpoznawalność – czyli jak bardzo firma jest rozpoznawalna na słowo kluczowe wyszukiwane przez użytkownika. Na rozpoznawalność wpływa też obecność firmy w innych miejscach w Internecie – na przykład w artykułach czy katalogach.

– Trafność – jak dobre jest dopasowanie wizytówki Moja Firma do wyszukiwanego słowa kluczowego. Dlatego też tak ważne jest szczegółowe dopasowanie opisu firmy do prowadzonej działalności i uzupełnienie szczegółowych informacji.

Stwórz dobry opis

Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym i rzetelnym uzupełnieniu profilu, tak, by mógł być on jak najbardziej użyteczny dla potencjalnych klientów. Zacznij od opisu działalności, który powinien być maksymalnie treściwy, zawierać słowa kluczowe i, jeśli działasz lokalnie, nazwę miejscowości, w której świadczone są usługi. Możesz umieścić w opisie maksymalnie 750 znaków. Pamiętaj jednak, że tylko pierwsze 250 znaków jest od razu widoczne na profilu – pozostałe 500 znaków pojawia się dopiero po kliknięciu przycisku „więcej”.

Dodaj godziny otwarcia

To prosty, ale niezwykle ważny krok. Dodaj w jakich godzinach pracuje Twoja firma w każdy z dni tygodnia, tak, by potencjalni klienci wiedzieli kiedy mogą Cię odwiedzić. Nic tak nie zrazi klienta do Twojej firmy jak tak zwane „pocałowanie klamki” – pamiętaj, by za wszelką cenę uniknąć takiej sytuacji.

Dodatkowe kategorie

Zakładając konto Google Moja Firma, wybrałeś już główną kategorię działalności. Teraz możesz, a nawet powinieneś, dodać kategorie dodatkowe. Jest ich maksymalnie pięć. Nie możesz samodzielnie wpisać kategorii, ale musisz wybrać te sugerowane przez narzędzie. Jeśli nie świadczysz szerokiego wachlarza usług, nie musisz decydować się aż na pięć dodatkowych kategorii – najważniejsze jest, by jak najlepiej oddawały rzeczywistość, a nie, by było ich jak najwięcej.

Nie zapomnij o zdjęciach

Pod żadnym pozorem nie powinieneś pomijać tego kroku. Dodaj logo Twojej firmy oraz adekwatne zdjęcia. Kontynuując założenie, że prowadzisz pizzerię – dodaj zdjęcia lokalu, widoku z zewnątrz, pracowników, serwowanych potraw, napoi i deserów itd. Postaraj się, by zdjęcia były jak najbardziej profesjonalne – w końcu będą one Twoją wizytówką. Ładne i dobre jakościowo zdjęcia skutecznie zachęcą klientów do odwiedzenia Twojego lokalu!

Ponadto, w późniejszym czasie, tak zwani Lokalni Przewodnicy, czyli goście odwiedzający Twój lokal, będą mogli wraz z opiniami dodawać wykonane przez siebie zdjęcia, które zostaną udostępnione także dla innych użytkowników.

Opinie

Nie sama ilość, ale jakość opinii wpływa na pozycjonowanie Twojej wizytówki Google Moja Firma. Co jest ważne? Najlepiej żeby opinie poza samą ilością przyznanych gwiazdek zawierały także jedno-dwa-trzy zdania opisu (najbardziej pożądana długość to 200 znaków), najlepiej ze słowem kluczowym, na które chcemy się pozycjonować, nazwą miejscowości i zdjęciami.

W tym momencie zapewne kusi Cię, by założyć kilka „fejkowych” adresów i na początek samemu napisać sobie pozytywne opinie. Nie polecamy jednak takiej praktyki – wartościowe opinie to takie, które zostały wystawione z urządzeń o różnych adresach IP, z kont, które mają już swoją historię, a nie są świeżo utworzone.

Bardzo ważne jest też, by z firmowego konta odpowiadać na bieżąco i systematycznie na opinie – dziękować za te pozytywne i wyjaśniać sytuacje opisane w negatywnych.

Zgodność NAP, czyli Name, Address, Phone Number – Nazwa, Adres, Telefon

Chodzi o to, by nazwa, adres i telefon naszej firmy były takie same we wszystkich miejscach umieszczanych w Internecie – na stronie www, wizytówce Google Moja Firma, w katalogach oraz w mediach społecznościowych. Wpłynie to pozytywnie na pozycjonowanie naszej wizytówki.

Wpisy w Google Moja Firma

Stosunkowo nową funkcją, którą umożliwia Google Moja Firma jest dodawanie wpisów. Warto z niej skorzystać, by informować klientów np. o nowościach, promocjach, bieżących wydarzeniach itd. We wpisach możliwe jest także dodawanie zdjęć. Publikacja wpisów umożliwia odświeżanie contentu i utrzymanie kontaktu z klientami. Ponadto, użytkownicy mogą skopiować link do każdego wpisu, przesłać go mailem czy też udostępnić w social media.

Osadzenie mapy na stronie internetowej

Ważnym krokiem jest również osadzenie mapy na stroni internetowej firmy. Można to zrobić korzystając z opcji „udostępnij” dostępnej na wizytówce Twojej firmy. Następnie pokaże Ci się okienko z kodem HTML, który wklejasz na swoją stronę internetową w zakładce „kontakt” i gotowe! Takie działanie pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie Twojej wizytówki Google Moja Firma.

Atrybuty – jak je zdobyć?

Kolejną dostępną od niedawna opcją są tak zwane atrybuty. Są one dodawane przez Przewodników Lokalnych – czyli Twoich klientów. Mogą oni zaznaczać jakie udogodnienia posiada Twoja firma, na przykład „wejście dostępne dla niepełnosprawnych”, „toaleta dla gości”, „dania na wynos”, „przyjazne zwierzętom”, „dla rodzin z dziećmi”, „Wi-Fi w lokalu” itd. W przypadku dodania przez Przewodników Lokalnych atrybutach niezgodnym z faktycznym stanem rzeczy, możliwe jest zgłoszenie ich do usunięcia.

Obecność w Internecie wpływa na pozycjonowanie

Jeśli linki do Twojej firmy pojawiają się w wielu (wartościowych!) miejscach w Internecie, wpływa to pozytywnie na pozycjonowanie. Możesz skorzystać z katalogów firm, takich jak: np. Zumi, YellowPages czy Panorama Firm lub wykorzystać fora internetowe. Pamiętaj tylko o zgodności danych teleadresowych, świadczonych usług oraz lokalizacji we wszystkich miejscach, to bardzo istotna kwestia!

Ogranicz modyfikacje Google Maps

Ogranicz zmianę takich danych jak: nazwa, adres oraz kategoria. Działanie to ma bowiem negatywny wpływ na pozycjonowanie Twojej wizytówki Google Moja Firma. Dlatego też zakładając nowe konto, kilka razy zastanów się nad treścią, by nie musieć wprowadzać późniejszych poprawek.

Pytania i odpowiedzi

Od niedawna istnieje możliwość zadawania pytań przez Internautów skierowanych do firm. Pamiętaj, by zawsze odpowiadać na takie pytania, by utrzymać kontakt z klientami. Konwersacje te są publiczne i mogą zostać wyświetlone także przez innych użytkowników.

Lokalne adresy URL

Kolejną z nowych dostępnych funkcji jest możliwość dodania lokalnych adresów URL, które przydadzą się firmom usługowym. Dzięki nim możliwe są na przykład: rezerwacja stolika, obejrzenie menu, złożenie zamówienia czy też wyszukanie produktów.

Analiza danych

Konto Google Moja Firma pozwala również na stałą analizę danych. Możemy zobaczyć jak nasza firma wypada na tle konkurencji – np. jeśli chodzi o ilość dodawanych zdjęć i wpisów. Możemy również prześledzić zachowania konsumentów i dowiedzieć się na jakie słowa kluczowe Internauci nas odnajdują oraz zobaczyć liczbę wykonanych połączeń telefonicznych, wyświetlenia zdjęć czy też ilość wyznaczonych tras dojazdu do naszej placówki.

Podsumowując, Google Moja Firma to niezbędne narzędzie przy prowadzeniu lokalnego biznesu. W dzisiejszych czasach, kiedy szukanie informacji odbywa się głównie w Internecie, prowadzenie Wizytówki to integralna część zarządzania firmą. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy jedynie założyć konto, a należy je na bieżąco aktualizować – dodając zdjęcia i wpisy. Konieczny jest również ciągły monitoring – by od razu odpowiadać na zadawane nam pytania i wystawiane opinie. Musimy też kontrolować czy atrybuty nadawane nam przez Lokalnych Przewodników są zgodne z prawdą.

Nadal nie jesteś pewny, że współpraca z AdEverest
to korzyść dla Twojego biznesu?

Zachęcamy do kontaktu przez pozostawienie swoich danych kontaktowych. Oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 48 godzin. Konsultacja jest darmowa.

    *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji świadczonych usług. Akceptuję politykę prywatności.

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]
    Our Score