WHOIS

Wyszukiwarka, dzięki której sprawdzisz

kto jest właścicielem strony internetowej.

Home

WHOIS – jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

whois

Domena internetowa to element adresu strony, który odpowiada za jej rozpoznawalność oraz jest częścią brandingu marki – składa się ona ze słowa będącego nazwą marki lub wskazującego na tematykę witryny oraz rozszerzenia, np. .pl, .com czy .biz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat domen internetowych oraz części, z których się składają, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem w całości poświęconym temu tematowi Co to jest domena internetowa?

Czy da się sprawdzić do kogo należy dana domena?

W przypadku polskich domen, jeśli właścicielem jest osoba fizyczna, z powodu ochrony danych osobowych i RODO informacje takie mogą zostać utajone, a dostęp do nich posiada jedynie operator. Jeśli natomiast domena jest zarejestrowana na firmę, jawność danych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą musi zostać zapewniona.

Kto jest właścicielem strony? Jak sprawdzić właściciela domeny?

W Polsce rejestracją domen witryn internetowych zajmuje się Krajowy Rejestr Domen NASK, który jest prowadzony przez państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

NASK udostępnia WHOIS – jest to publiczna wyszukiwarka domen https://www.dns.pl/whois. Może z niej skorzystać każdy. WHOIS udostępnia informacje, które podawane są z opóźnieniem nie większym niż 15 minut w stosunku do informacji zawartych w centralnym systemie rejestracji domen. By sprawdzić daną domenę, należy wpisać tylko w wyszukiwarkę jej adres, bez przedrostków takich jak www, http czy https.

Europejskim odpowiednikiem WHOIS jest natomiast https://eurid.eu/en/. Działa ona dla domen z rozszerzeniem eu.

W przypadku domen globalnych, należy skorzystać z wyszukiwarki https://who.is/.

WHOIS – czego możemy się dowiedzieć?

W przypadku domen polskich, WHOIS udostępnia informacje dotyczące tego czy dana domena jest aktywna, kiedy została utworzona oraz kiedy nastąpiła ostatnia modyfikacja. Możemy dowiedzieć się kto jest rejestratorem oraz abonentem domeny oraz poznać jego adres e-mail. Jesteśmy też sprawdzić kiedy wpada koniec okresu rozliczeniowego oraz poznać adresy serwerów nazw (DNS), na które kieruje domena.

W przypadku domen europejskich, nie dowiemy się jaka jest data ważności oraz ostatniej modyfikacji domeny. Także dane osobowe właściciela są ukryte, chociaż możemy poznać jego adres e-mail. Jeśli chodzi o domeny globalne, zakres dostępnych danych zależy od rejestratora domeny, a na publikację danych teleadresowych abonenta ten musi wyrazić zgodę.

Sprawdzenie właściciela domeny – po co?

Na co dzień nie sprawdzamy raczej, na kogo dokładnie zarejestrowana jest dana domena. Informacja ta będzie natomiast istotna, kiedy na przykład zostaniemy przez właściciela strony internetowej (najczęściej dotyczy to sklepów internetowych) oszukani. Okaże ona przydatna także w przypadku, gdy wyrazimy chęć odkupienia danej domeny, ponieważ dzięki katalogowi domen łatwo odczytamy datę wygaśnięcis. Jeśli strona o danej domenie wydaje się być nieaktywna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właściciel chętnie ją odkupi.

Our Score

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.